Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Eski ve Yeni Cumhuriyet Altını Nasıl Anlaşılır?

  Cumhuriyet Altını: Eski ve Yeni Cumhuriyet Altını Nasıl Anlaşılır? Cumhuriyet Altını Alırken Önemle Dikkat Edilmesi Gerekenler!

  Cumhuriyet Altını: Eski ve

  Ülkemizde Cumhuriyet Altını basımı, Darphane’nin yetkisindedir. Cumhuriyet Altınlarında sikke ve Ziynet olarak iki guruba ayrılır. Bu iki tür altın, yatırımcılar tarafından sıklıkla karıştırılır. Ziynet ve Sikkelerin her ikisinde de çeyrek, yarım, birlik gibi çeşitleri vardır. Ziynet desenli olurken Sikkeler daha çok madeni parayı andırır. Bu iki altın türüne verilebilecek en iyi örnek Ata Lira ve Çeyrek Altındır. Ata Lira, Sikke türü altını iken düğünlerde sıklıkla takılan Çeyrek Altın ise ziynet altın gurubunun bir parçasıdır.

  Cumhuriyet Altını

  Alım ve satımda eski ve yeni altın ifadesine sıkça rastlarız. İkisi arasında az da olsa bir fiyat farkı vardır. Öyleyse satın aldığımız altının tarihini nasıl öğrenebiliriz. Ziynet altınların tarihini doğrudan üzerinde görebilirisiniz. Ancak Sikkelerde durum böyle değil. 1923 yılında Cumhuriyetin ilanı ile basılmaya başlanan cumhuriyet sikkelerin üzerinde 1923 tarihi yazılıdır ve bu tarihin altında Cumhuriyetin kaçıncı yılı olduğu yazar. İlk basım tarihi olan 1923 yılından itibaren her yıl için bu rakam yazılıdır. Örneğin, Altın Sikkenin üzerinde 1923 ve hemen altın 90 yazıyorsa, 1923 yılına 90 ekleyerek basım tarihini öğrenebiliriz. Bu da 2013 yılında basıldığını gösterir.

  Erzincan Haber