Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Erzincan Sağlık Alanında Daha İyi Bir Noktaya Gelmek İçin Çalışıyor

  Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ve Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi  Prof. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız basın mensuplarıyla bir araya gelerek sağlık alanında yapılan hizmetleri açıkladı.

  Erzincan İl Sağlık Müdürü

  Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ve Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi  Prof. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız basın mensuplarıyla bir araya gelerek sağlık alanında yapılan hizmetleri açıkladı. Toplantıda hastanenin sağlık alanındaki istatistikleri paylaşıldı.

  Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ile Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız, Erzincan’da sağlık hizmetleri hakkında bilgileri paylaştı.

  İlk olarak konuşmasını yapan Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin : ‘ il genelinde baktığımızda Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde 3 bin 650 personelin olduğunu görüyoruz. Erzincan Mengücek Gazi ve Eğitim Hastanesi, Üniversite ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor. 267 üniversitede personeli olan öğretim üyelerimizim olduğunu görüyoruz. 3 bin 600 personelin 2 bin 300 civarında personel Mengücek Gazi ve Eğitim Hastanesinde çalışmakta. Geriye kalan bin 600 personel ile birlikte aynı sağlık hizmetlerine devam ediyoruz. Özel sektörle birlikte ise 4 bin 210 personelle birlikte Erzincan’da sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bizim baktığımızda 11 tane kurumumuz mevcut. 1 özel olmak üzere 10 tanesi devlet hastanesi statüsünde hizmet veriyor. Yatak sayısına baktığımızda bizim kamuda 26.7 il geneline baktığımızda 30 civarında 10 bin kişiye düşen yatak var. Türkiye geneline baktığımızda 10 bin  kişiye 28 yatağın olduğunu görüyoruz. Erzincan’da yaş ortalamalarına baktığımızda Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. 36.1 Erzincan, Türkiye 33.5 olarak görüyoruz.  İlçelerde 8 tane entegre hastanemiz var. Mart ayına kadar Tercan ve Refahiye e1 grubu hastane olarak görünüyordu Bakanlık tarafından . Mart itibariyle geri kalan 6 ilçemiz de e grubu hastane statüsüne büründü. Artık idari olarak bağımsız mali olarak şehirde doğu ve batı olarak ikiye ayırdık. Şehrin batısındakiler Refahiye, doğusundakilerde Tercan mali olarak bağlandı. Bakanlığımızın çalışmalarında yakın zaman içinde bu hastanelerim izinde  idari olarak hem de mali olarak ayrı olacağını öngörüyoruz. Bununla ilgilide hazırlıklar sürüyor. 64 eczanemiz bir de özel diyaliz merkezimiz mevcut. Yakın bir zaman içinde ilçelerimizde uzman hekim sayısını arttıracağız. Hastane hizmetlerimize baktığımızda 510 yatak olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Doluluk oranına baktığımızda  2022 yılında yüzde 63.4 olan doluluk oranı, bu yıl için yüzde 69 civarında. Özel sektörle beraber tüm ili kapsatmadığımızda il genelinde yüzde 63.52 lik bir yatak doluluk oranının olduğunu görüyoruz. Yoğun bakımlara baktığımızda  59 yoğun bakım yatağımız mevcut. Toplamda ise 64 erişilebilir yoğun bakım yatağı mevcut. Bu anlamda ilimizde sağlık alanında çalışmalarımız en iyi şekilde yürütmek için çalışmalarımızı hep birlikte sürdürüyoruz’ dedi.

  Ardından konuşmasını yapan  Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız ise konuşmasında : ‘ bir buçuk yıl yaptığımız faaliyetler hakkında bilgi verme konusunda sizlerle bir aradayız. Genel anlamda yaptıklarımızı anlatacağız. Acil servis muayeneleri 2023 yılın son altı ayında 211 bin 286 kişi acil servisimize gelerek muayene oldu. Polikliniklerde 493 bin 802 hastaya hizmet vermişiz. Toplamda da 705 488 kişiye yılın ilk 6 ayında Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmet almış. Bizim günde yaklaşık 4 bin poliklinik hastamız bin 300 kadar da acil servise başvuran hastanız var. Bu ilin genelinde yüksek bir rakam. Polikliniklerde oluşturduğumuz Gazi ve Şehit bankolarımızla  hastalarımıza canla başla hizmet etmeye çalışıyorlar’ diye konuştu.

  Erzincan Haber