Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Pazar

/

Pazartesi

/

Salı

11°/

Çarşamba

/

Perşembe

/

Cuma

/

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Erzincan İHH Başkanı Yavuz, Depremin Yıl Dönümünde Çalışmalarını Anlattı

Yayınlanma:
ABONE OL
Erzincan İHH  Başkanı Yavuz, Depremin Yıl Dönümünde Çalışmalarını Anlattı

Erzincan İHH  Arama Kurtarma Başkanı Yavuz Aydan, asrın felaketi olan  6 şubat depreminin yıl dönümünde yürütülen çalışmaları değerlendirdi.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi de derinden etkileyen 7.8 ve 7.5’lik depremler sonrasında bölgede yürütülen çalışmaları değerlendiren Erzincan İHH Arama Kurtarma Başkanı Yavuz Aydan; “Erzincan’dan 25 gönüllü personeli ve 1 araç ile Malatya Doğanşehir İlçesinde 3 canlı 47 cansız vatandaşımıza ulaşarak görevlerini yerine getirmiştir.” İfadelerine yer verdi. Başkan Yavuz yaptığı değerlendirmesinde şunları kaydetti; “Bilindiği üzere ülkemiz coğrafi konum itibariyle deprem kuşağında bulunmaktadır. Son yıllarda meydana gelen yıkıcı depremler nedeniyle hem can kaybı hem de maddi kayıplar vermesi bu gerçeği bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bilinçsiz yapılaşma, inşaat malzemelerinin kalitesizliği ve daha fazla kazanma hırsı, deprem gerçeğinin üstünü örtmeye yeterli değildir. Bunun sonuçlarını 6 Şubat depremlerinde maalesef toplum olarak tecrübe ettik.
Ancak ülkemiz bu derece riskli bir kuşakta bulunmasına rağmen toplumun genelinde henüz deprem farkındalığı oluşmuş değildir. Deprem ve deprem sonrasında yapılacaklar konusunda hala yeterli seviyede bilgiye sahip değiliz.  Bu bağlamda devlet kurumları ve STK işbirliği ile insanların bilinçlendirilmesi hatta bu konunun okullarda ders olarak işlenmesi gelecek kuşakların bilinçlenmesi açısından son derce önemli olacaktır.
Depremin ilk saatlerinden itibaren Erzincan İHH Arama Kurtarma Ekiplerimiz 25 gönüllü personeli ve 1 araç ile Malatya Doğanşehir ilçesinde 3 canlı 47 Cansız vatandaşımıza ulaşarak görevlerini yerine getirmiştir. Bununla beraber tüm Türkiye’de İHH Arama Kurtarma 64 ekip, 241 araç ile toplamda 2.156 gönüllü kadrosuyla 900 canlı toplamda 3.278 vatandaşımızı enkaz altından çıkarmayı başarmıştır. Bizler arama kurtarma ekibi olarak deprem, yangın, sel gibi doğal afetlere hazırlık ve müdahale konusunda AFAD ile koordineli bir şeklide eğitimlerimizi ve tatbikatlarımızı sürekli olarak yapmaktayız. Bu konuda Erzincan halkından da maddi ve manevi desek beklemekteyiz.  Erzincan halkının depremler konusunda hassasiyetini de dikkate alarak şehrimizde kurulan ve profesyonel bir anlayış ile çalışan gönüllülerimize desteklerini eksik etmemelerini rica ediyoruz. Bu bağlamda 6 Şubat 2023 Pazarcık merkezli depremlerin yaşanmamasını için Rabbimden niyaz ediyoruz.”

İlgili Haberler