Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Erzincan en fazla kan bağışı yapan il oldu

  Erzincan Kızılay’a kan bağışı yapan iller arasında ilk sırada yer aldı.

  Erzincan Kızılay’a kan bağışı

  Erzincan Kızılay’a kan bağışı yapan iller arasında ilk sırada yer aldı.

  Kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğunu düşünen Erzincanlılar kan bağışına yoğun ilgi gösteriyor. 

  Kan bağışı hakkında açıklama yapan Erzincan Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Merve Nazmiye Özdemir, Erzincan nüfusa oranladığımız zaman , kan bağış verme oranında Türkiye’de birinci sırada bulunuyor dedi.

  Erzincan Kızılay Kan Bağış Merkezi’nde basın mensuplarına açıklamada bulunan Dr. Merve Nazmiye Özdemir, şu açıklamalarda bulundu: ‘ kan yerine başka hiçbir şeyin konulamadığı bir tedavi aracıdır. Uzun süre saklanmadığı için kan her gün belirli bir miktarda alınması ve alınan kanların testleri yapıldıktan sonra hastaneye gönderilmesi gerekmektedir. Güvenli kan temini 2005 yılında beri üstlenen Kızılay , tüm dünya gibi olumsuz hava koşullarından etkilenmektedir. Kan bağış sayılarının düştüğü kış aylarında ülke genelinde bir birimize candan bağımlı olduğumuz bir kampanya başlatılmıştır. Nüfusa göre en fazla bağışta bulunan il olan Erzincan’da ki tüm kurum ve kuruluşların ve halkımızın desteklerini bekliyoruz’ dedi. 

   “Birbirimize Candan Bağlıyız” 
  Konuşmasına devam eden Özdemir, ‘ Kızılay, kanunla kendisine verilen ülke kan ihtiyacını karşılama görevini 2005 yılından beri kesintisiz bir şekilde yerine getirmektedir. Ülke çapında 18 Bölge Kan Merkezi, 69 Kan Bağışı Merkezi ve her gün farklı bir yerde olan 300’den fazla mobil ekiplerle yılda yaklaşık 3 milyon ünite  gönüllü kan bağışlarını alan Kızılay, testlerini yaptığı kan ürünlerini her gün binden fazla hastanedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. 2023 yılında Erzincan İlimiz nufüs oranı bakımdan en fazla kan bağışı yapılan 1. İlimiz seçilmiştir.
  Malumlarınız olduğu üzere kan, yerine başka hiçbir şeyin konulamayacağı bir tedavi aracıdır. Uzun süre saklanamadığı için her gün belirli bir sayıda kan bağışı almak ve hastanelere ulaştırmak zorunda olan Kızılay, bu süreci yürütürken tüm dünya gibi mevsimsel koşulların etkisi altında kalmaktadır. Kış aylarında ve çok sıcak yaz aylarında kan bağışları düşmekte, bu durum ise stok kontrolünü zorlaştırmaktadır. 
  Yine bilindiği gibi hayat kurtaran kan acil durumda bağışlanan değil, testleri yapılmış ve kullanıma hazır hale getirilmiş kandır. Bu nedenle de Kızılay her türlü ihtimali düşünerek ülke kan stoklarını belirli bir seviyenin üzerinde tutmayı planlamaktadır. 
  Kış koşullarının iyice zorlaşacağı günlerden önce ve yaklaşan Ramazan ayı öncesinde bu gerekçelerle “ulusal bir kan kampanyası” hazırlanmıştır. 
   “Birbirimize Candan Bağlıyız” sloganı ile başlatacağımız ulusal kan bağış kampanyasının toplumun dikkatine gelebilmesi sizlerin çok kıymetli destekleri ile mümkün olacaktır. Bu kapsamda 11 Ocak’tan itibaren Erzincan ilimizdeki tüm kurum-kuruluşları ve halkımızı “Birbirimize Candan Bağlıyız Kan Bağış Kampanyası” na  desteklerinizi bekliyoruz’dedi.

  Erzincan Haber