Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  “Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Artırılması” Eğitimi

  “Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Artırılması” projesiyle ilgili Erzincan’da eğitim düzenlendi.

  "Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite

  “Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Artırılması” projesiyle ilgili Erzincan’da eğitim düzenlendi.

  Millî Eğitim Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve LEGO Vakfı işbirliği ile anasınıfı öğretmenlerine yönelik yurt genelinde yaygınlaştırılan “Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Artırılması” projesiyle ilgili Erzincan’da eğitim düzenlendi.

  Erzincan’da  bir otelin konferans salonunda yapılan eğitime Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları,Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Abdulvahap Terece ve öğretmenler katıldı.
  Eğitimin açılışında konuşan Millî Eğitim Şube Müdürü Abdulvahap Terece Proje kapsamında özellikle dezavantajlı ailelerin erken çocukluk eğitimi hizmetlerinin kalitesi ve önemine ilişkin düşünce ve tutumlarını olumlu yönde değiştirmek amacıyla LEGO Vakfı ile iş birliği yapıldığı, Bu iş birliği sürecinde öncelikle öğretmenlere eğitimler düzenlendiği, bu eğitimler ile; çocukların  odaklanma, ekip çalışması, sorumluluk alma, yaşam becerileri ve sosyal beceriler geliştirme, duygu kontrolü, iletişim becerileri, dinleme becerileri alanlarına odaklanılarak çocukların bütünsel gelişimini destekleme sürecine, katkı sunmayı amaçladıklarını belirtti.
  Proje kapsamında özellikle 0-6 yaş çocuklar için erken çocukluk eğitiminin yaygınlaştırılacağını hatırlatan Terece, ” Bu sayede de Oyun yoluyla çocuklara 21. Yüzyıl becerileri olan; eleştirel düşünme, problem çözme, iş birliği, iletişim, inovasyon ve yaratıcılık becerilerini de destekliyor olacağız.” ifadelerini kullandı.
  Proje kapsamında çocuklara oyun yoluyla problem çözme, yaratıcı düşünme, hareket, koordinasyon, iş birliği ve iletişim becerilerini kazandırmak ve çocukların dil gelişimlerini desteklemek amacıyla 13-14 Aralık 2023 tarihleri arasında Erzincan’ın yanı sıra Afyon, Batman, Burdur, Giresun, Kütahya, Ordu, Sakarya ve Sivas,Kırıkkale illerinde okul öncesi öğretmenlerine yönelik olarak yüz yüze “Oyun Yoluyla Öğrenme” temalı eğitimler verilecek.
  Hedef grubun 0-6 yaş aralığındaki tüm çocukların yararlanması amacıyla düzenlenen eğitimlerde pilot iller olan Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bitlis, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Konya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van olmak üzere toplamda 20 ilde uygulanıyor.

  Erzincan Haber