Erzincan Medya
28° Erzincan

Erzincan

28°

Erzincan

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

21°/ 13°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Çarşamba

31°/ 19°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

En düşük emekli maaşında rakam değişiyor! Kuruşu kuruşuna hesaplandı 15 bin TL kesin cepte

Yayınlanma:
ABONE OL
En düşük emekli maaşında rakam değişiyor! Kuruşu kuruşuna hesaplandı 15 bin TL kesin cepte

Türkiye’de emeklilere yılda 2 kez zam yapılıyor. Son olarak 6 aylık enflasyon farkına göre ocak ayında yüzde 49,25 oranında zam açıklanırken en düşük emekli maaşı da 10 bin liraya çıkarıldı. En düşük emekli maaşı için asgari ücretle eşitlenmesi talebi sürerken enflasyon farkı da bu zamlar için belirleyici rol oynuyor. 2024 yılında şu ana kadar 3 aylık enflasyon farkı belli olurken son açıklanan enflasyon rakamı sonrası emekli maaşlarıyla ilgili zam hesapları yeniden yapılmaya başlandı.

Mayıs ayında enflasyonun pik yaparak ardından düşüşe geçmesi beklenirken enflasyon tahminlerine göre emeklilere yapılacak olan zamla ilgili hesaplamalar yapılmaya devam ediyor. Emeklilerin alacağı 3 aylık zam farkı enflasyon oranlarına göre belli oldu. Nisan, mayıs ve haziran aylarında açıklanacak olan enflasyon verileri ile beraber 6 aylık fark ortaya çıkacak ve maaş zamlarının rotası şekillenecek. 3 aylık toplam enflasyon farkı %15,05 olarak hesaplanırken bu orana göre emeklinin temmuz ayında alacağı en düşük maaş da belli oldu.

EMEKLİLERE TEMMUZ AYINDA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

3 aylık enflasyon farkına göre yüzde 15,05’lik rakam üzerinden emeklilerin kök aylıklarına gelecek zam oranı şimdiden hesaplanırken 2024 yılı enflasyon verisi yüzde 36 olarak tahmin ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2024 yılı altı aylık enflasyon rakamının yüzde 25 seviyesinde gerçekleşeceği de tahminler arsında yer alırken en son 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye çıkarılan en düşük emekli maaşı da bu orana göre yeniden hesaplandı. En düşük emekli maaşının 10 bin TL’den 15 bin TL’ye kadar çıkabileceği hesaplaması yapılırken memur emeklileri, SSK ve Bağ-kur emeklilerine aynı oranda yüzde 24 üzerinden zam yapılacağı tahmin edildi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com