Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Dikenli dallarından tek tek topluyorlar

  Bölgede yoğun olarak tüketilen ve eylül ayı itibariyle doğada kendiliğinde yetişen kuşburnu toplamak için vatandaşlar bugünlerde dağlara giidyor.

  Bölgede yoğun olarak tüketilen

  Bölgede yoğun olarak tüketilen ve eylül ayı itibariyle doğada kendiliğinde yetişen kuşburnu toplamak için vatandaşlar bugünlerde dağlara giidyor. Hemen her köyde yetişen ve en çok tüketilen meyveler arasında olan kuşburnu marmelat olarak tüketiliyor. Vatandaşlar, dağlara giderek kuşburnunu dikenli dallarından tek tek topluyor. 

  Doğada organik olarak yetişen ve en saf meyvelerden biri olan kuşburnu meyvesinin yoğun olduğu illerden biri olan Erzincan’da vatandaşlar doğadan tek tek topladıkları kuşburunlarını uzun ve yorucu işlemlerin ardından marmelatta dönüştürüyor.
   

  Erzincan’da kış aylarında marmelat ve reçel olarak kahvaltı sofralarında yer almasının yanı sıra çay ve meyve suyu olarak da tüketiliyor. C vitamini açısından zengin besin kaynağı olan kuşburnu, köylüler tarafından dağlardan toplanarak, güneş altında doğal bir şekilde kurutuluyor. Doğal ortamda yetişen kuşburnular vatandaşların yoğun talebini görüyor.
  Erzincan’ın köylerinde toplanan kuşburnular kurutularak kışlık marmelat için hazırlanıyor. Köylülerin yoğun mesai harcayarak topladığı kuşburnu, ayıklama işleminin ardından evlerin bahçelerinde yakılan odun ateşinin üzerinde pişiriliyor.

  Kuşburnunun ce vitamini deposu olduğunu dile getiren köylüler, ‘ yöremizde kuşburnular olmaya başladı. Eylül ayının ortasında başlar ekim ayının sonuna kadar kuşburnu toplamaya çalışırız. Daha sonra kurutulan kuşburnular çay, marmelat, reçel yapılır’ diye konuştular.

  Erzincan Haber