Erzincan Medya
18° Erzincan

Erzincan

18°

Erzincan

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 13°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 11°

Salı

22°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Devlet destekli bakanlık onaylı trink 1,5 milyon TL! Şart şurt yok yapacağım diyene anında hibe edilecek

Yayınlanma:
ABONE OL
Devlet destekli bakanlık onaylı trink 1,5 milyon TL! Şart şurt yok yapacağım diyene anında hibe edilecek

Türkiye’nin deprem bölgesinde yer alması ve zayıf yapı stoku nedeniyle büyük depremlerde aldığı ağır hasarların önüne geçmek üzere kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verilmeye başlandı. Devlet destekli kentsel dönüşüm kredileri için yeni projeler hayata geçirilirken açıklanan ‘Yarısı Bizden’ kampanyası da vatandaşların gündeminde yer aldı. “Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden” yürürlüğe girerken İstanbul’daki kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında yapım için yardım verilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un ilgili maddeleri gereğince İstanbul’da yürütülecek kentsel dönüşüm uygulamalarında hibe, kredi ve tahliye desteğini kapsayan yapım için yardım verilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Kararla beraber riskli yapının bulunduğu parselde ruhsat alınması ve kat irtifakı kurulması sonrası gerçek veya tüzel kişilere kanun kapsamında yapacakları yeni yapılar için mevcut yapıda sahip oldukları ve idarece tespiti yapılacak konut ve işyerlerinde yapım için yardım verilecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE HİBE VE KREDİ DESTEĞİ GELİYOR

İstanbul’da kentsel dönüşüm uygulamalarında hak sahiplerine her bir konut için 700 bin liraya kadar hibe, 700 bin liraya kadar kredi, bir işyeri için 350 bin liraya kadar hibe, 350 bin liraya kadar, diğer her bir konut için 1 milyon 400 bin liraya ve diğer her bir işyeri için 700 bin liraya kadar kredi verilebilecek. Ayrıca inşaat yapımı için verilecek hibe haricinde tahliye için kullanmak şartıyla maliklere, kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine bağımsız bölüm başına bir kereye mahsus ve karşılıksız 100 bin lira tahliye desteği verilebilecek.

Kredi verilirken hak sahiplerinin gelir ve kredi puanı durumlarına bakılmayacağı da ifade edilirken karar kapsamında yapım için yardıma ilişkin hibe taahhütnamesi ve kredi sözleşmesi, Kentsel Dönüşüm Başkanlığına ayrılan İstanbul Dönüşüm Kampanyası Finansmanı bütçe imkanları doğrultusunda 31 Aralık 2026 tarihine kadar yapılabilecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İstanbul’un kentsel dönüşümü için başlatılan “Yarısı Bizden” kampanyası kapsamında verecekleri destek paketine ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Özhaseki, “700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi, 100 bin TL tahliye desteği olmak üzere toplam 1,5 milyon TL destek ile İstanbul’un kentsel dönüşümünü hızlandıracağız. İstanbulumuza, vatandaşlarımıza hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı. Kredi geri ödemeleri, geri ödemesiz dönemden sonraki ilk aydan itibaren başlayacak ve ilk 12 taksit faizsiz olmak üzere en fazla 120 ayda tamamlanacak. Geri ödemesiz ve faizsiz dönem sonunda ilk taksit ödemesinden önce başlangıç güncellemesi yapılacak. Kredi borcu, her güncelleme döneminde güncelleme oranının uygulanması suretiyle güncellenecek.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler