Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Demirci, Unutmamalıyız ki her birimiz birer engelli adayıyız

  Erzincan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Serdar Demirci, ‘Beyaz Baston Görme Engelliler Günü’ için  farkındalık mesajı verdi.

  Erzincan Aile ve Sosyal

  Erzincan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Serdar Demirci, ‘Beyaz Baston Görme Engelliler Günü’ için  farkındalık mesajı verdi.

  Engelli bireylerin sorunlarına sahip çıkmanın önemine değinen İl Müdürü Demirci sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘ Görme yetersizliği olan bireyler için bağımsızlığın sembolü ve işareti beyaz bastondur.  Bir fotoğrafçının 1921 yılında trafik kazası geçirmesi nedeniyle görme yetisini kaybetmesiyle başlayan bu hikâye bir bastonun dikkat çekmesi için beyaza boyanması ile başlamaktadır.  Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve her yıl Ocak ayının ikinci haftası “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” olarak anılmaktadır. Görme engellilerin toplumla kaynaşması ve yaşamlarında kalıcı çözümler üretmek, yaşama sevinçlerini canlı tutarak onların hayata tutunmalarını kolaylaştırmak, insana ve topluma gösterdiğimiz saygının en önemli göstergelerinden biridir. Engelli bireylerimizin sorunlarına sahip çıkmak, toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak, doğru ve kalıcı çözümler üretmek, onların yaşama sevincini yitirmeden ve engellerini aşarak hayata sımsıkı sarılmaları, mutlu bir yaşam sürmeleri için Aile ve Sosyal Hizmetler ailesi olarak var gücümüzle çalışıyoruz. Görme yetersizliği, sokakta, caddede, okul veya kamu kurumlarında bağımsız hareket etmeye engel olmamalıdır. Beyaz baston ile birey ipuçlarını ve işaretleri ayrıca tehlikeleri fark edebilmektedir. İl Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan ve engelli bireylerimizin hayatlarını kolaylaştıracak olan Erişilebilirlik birimimiz tarafından, engelli bireylilerimizin her alanda yardım almaksızın hayatlarını idame edebilmeleri için tüm sosyal alanlarda engelli rampasından, hissedilebilir yüzeye, toplu taşıma araçları, yürüyüş yolları gibi her alanda yapım ve denetimlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Unutmamalıyız ki her birimiz birer engelli adayıyız. Bu önemli hafta vesilesiyle tüm engelli bireylerimize  engelsiz bir yaşam diliyorum’ diye konuştu.

  Erzincan Haber