Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Cobot’lar ile otomasyona geçiş sürecinde maliyetler azalıyor

  Cobot’lar ile otomasyona geçiş sürecinde maliyetler azalıyor. Universal Robots şirketlere önemli avantajlar sağlıyor

  Cobot’lar ile otomasyona geçiş

  Piyasalardaki rekabet gücünü korumak isteyen işletmeler için Universal Robots cobot’ları ile otomasyon sürecine geçişte şirketlere çok sayıda avantajlar sağlıyor. Geleneksel robotlara oranla daha fazla avantaj sağlayan hızlı kurulabilen, kolay programlanabilir, esnek üretim konseptinde güvenli kullanım imkânı sunan cobot’lar, tekrarlayan ve tehlikeli kirli görevleri üstlenerek çalışanların daha verimli alanlara odaklanmasına imkân tanıyor.

  Geçen yıl, küresel ekonominin belirsizliği, üreticileri zorlayarak kârlılığı olumsuz etkiledi. 2024’e ilerlediğimiz bu dönemde, üretkenliği artırmak ve maliyetleri azaltmak işletmeler için kritik bir hedef haline geldi. Şirketlerin hedeflerine ulaşmak için çeşitli arayışlara girdiği süreçte, otomasyon önemli bir kurtarıcı olarak öne çıktı. İngiltere’de, danışmanlık ve vergi hizmetleri sunan PwC’nin yaptığı bir araştırmaya göre, otomasyonun 2030’a kadar küresel ekonomiye 15 trilyon dolar katkı sağlama potansiyeli olduğu belirtiliyor. İşletmelerin daha az maliyetle otomasyon sürecine gitmeye çalıştığı bu noktada, Universal Robots’un iş birlikçi robotları (cobot’lar) devreye giriyor.

  Herhabir endüstri ve uygulamada kullanılabilen cobot’lar üretkenliği artırıyor

  Üretim sürecinin her aşamasına entegre olabilen cobot’lar, insanla işbirliği içinde ya da bağımsız şekilde çalışarak işletmenin üretkenliği artırıyor, esneklik-çeviklik sağlamakla birlikte personel güvenliğini ve çalışan refahını artırıyor. Özellikle imalat endüstrisinde, çalışanlar tekrarlayan, kirli ve tehlikeli işlerle karşı karşıya kalıyorlar. Cobot’lar bu görevleri üstlenerek, çalışanların daha esnek bir şekilde farklı alanlara yoğunlaşmalarına olanak tanıyor.

  “Cobotlar, üretim süreçlerine hızla uyarlanarak rekabet gücünü artırır”

  Cobot’ların insan müdahalesini minimuma indirecek şekilde çalışabildiklerine dikkat çeken Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, şu ifadeleri kullandı: “Cobot’ların bu özelliği, işgücü eksikliği sorununa çözüm sunuyor. Çalışanlar böylece daha önemli görevlere odaklanarak, daha üretken bir şekilde çalışabiliyorlar. Öte yandan cobot’lar, üreticilere farklılık yaratma fırsatı da sunuyor. Kaynakların azaldığı ve birçok alanda maliyetlerin arttığı bu dönemde, tüketici davranışları tahmin edilemez hale gelir. Ancak cobot’lar, üretim sürecini hızla uyarlayabilir ve rekabetin gerisinde kalmamak için esneklik sağlar. İşletmeler, üretimi ölçeklendirme ve yeni pazarlara genişletme konusunda iş birlikçi robotlardan birçok alanda faydalanabilir. Cobot’lar, gerektiğinde birden fazla görevi yerine getirmek üzere programlanabilir ve bunlar arasında kolayca geçiş yapabilir.

  Universal Robots Hakkında

  Universal Robots, çok çeşitli sektörlerde ve eğitimde kullanılan işbirlikçi robotların (cobot) lider sağlayıcısıdır. 2005 yılında kurulan ve merkezi Odense, Danimarka’da bulunan Universal Robots, insanların robotlar gibi değil, robotlarla birlikte çalıştığı bir dünya yaratmayı amaçlamaktadır. Misyonu basittir: Herkes için otomasyon. Her yerde 2008’de dünyanın ticari olarak uygulanabilir ilk cobot’unu tanıttığından beri Universal Robots, çeşitli erişim ve taşıma yüklerini yansıtan bir ürün portföyü

  geliştirdi ve dünya çapında 50.000’den fazla cobot sattı. Şirketin cobot teknolojisi etrafında inovasyon, müşteriler için seçenek ve her uygulamaya uygun çok çeşitli bileşenler, kitler ve çözümler yaratan kapsamlı bir ekosistem gelişti.

  Erzincan Haber