Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 13°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 11°

Salı

22°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Çalışmadan emekli olmak: İsteğe bağlı sigortalılık şartları

Yayınlanma:
ABONE OL
Çalışmadan emekli olmak: İsteğe bağlı sigortalılık şartları

İsteğe bağlı sigorta primi ile emekli olmak isteyenler internet üzerinden isteğe bağlı sigorta primi şartlarını araştırıyor. Özellikle kadınlar tarafından sıkça tercih edilen ve detayların merak edildiği isteğe bağlı sigorta primi ödemesi ve bu şekilde emekli olma hakkında merak edilenleri sizler için derledik!

Ne yazık ki ülkemizde kadın istihdam oranı az. Bu sebeple yaşlandıkları zaman düzenli bir gelir ihtiyacına ihtiyaç duyan kadınlar şimdiden emekli olmanın yollarını araştırıyor. Bu noktada karşılarına Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) ve isteğe bağlı sigorta gibi seçenekler çıkıyor.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK ŞARTLARI NELER?

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin taşıması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Özelikle ülkemizde ikamet etmesi ve Türkiye’de ikamet ederken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmalaşan ülkelerde olan Türk vatandaşlarının taşıması gereken şartlar şu şekilde:

·         18 yaşını doldurmuş olmayan

·         5510 sayılı Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayanlar

·         Sigortalı olarak çalışması halinde ay içinde 30 günden az çalışan ya da tam gün olarak çalışmayan

·         Kendi sigortalılıkları sebebi ile malullük ya da yaşlılık aylığı almayan kişiler isteğe bağlı sigortalı olabiliyor.

Kanuna göre, isteğe bağlı sigortalı olan kişilerin herhangi bir işleme gerek kalmadan kanun kapsamında isteğe bağlı sigortalılık halleri de devam etmektedir.

6199f62dd90837b6d34b325f

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin başvurularını Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine giderek yapmaları gerekiyor. Bunun dışında merkeze gidemeyecek olanlar, başvurularını online olarak e-Devlet üzerinden de yapabilecek. Başvuru için Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde bulunan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi”ni hazırlamaları gerekecek.

Daha önce başvuru yapmış ve yeniden isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin ise başvuru için sadece talep dilekçesi ile başvurmalarının yeterli olacağı ifade edildi.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİM ÖDEMESİ NE KADAR?

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler özellikle ne kadar prim ödemesi gerektiğini merak ediyor. Buna göre SGK tarafından yapılan açıklamada, “İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas günlük kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında kalmak şartıyla, sigortalı tarafından beyan edilen günlük kazanç tutarına göre belirlenmektedir” denilmektedir.

Yapılan açıklamanın devamında ise “İsteğe bağlı sigorta prim oranı, prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık % 32’sidir. Bunun % 20’si malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, % 12’si genel sağlık sigortası primidir. Buna göre 2023 yılı için; prime esas günlük kazanç alt sınırından kazanç beyanında bulunan bir isteğe bağlı sigortalının ödemesi gereken aylık asgari prim tutarı 3.202,56 TL’dir” ifadesi kullanıldı. Buna göre isteğe bağlı sigortalılık ile emekli olmak isteyenlerin 2023 yılı için aylık ödemesi gereken asgari prim tutarının 3 bin 202 TL olduğu belirtildi.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK SONA ERER Mİ?

İsteğe bağlı sigortalılık için başvurduğunuz zaman müracaatların kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihten itibaren sigortalılık süreci başlayacaktır. Ancak bazı durumlarda da isteğe bağlı sigortalılık hali sona erer. O durumları SGK şu şekilde açıkladı:

Sigortalının hayatını kaybettiği ölüm tarihinden itibaren,

Aylık talebinde bulunanların aylığa hak kazandığı tarihten itibaren

Son olarak da isteğe bağlı sigortalılığını sona erdirme talebinde bulunanların primi ödenmiş son gününden itibaren istedikleri halde isteğe bağlı sigortalılık halleri sona erecektir.

İsteğe bağlı sigortalı olan bir kişi işe girerse, isteğe bağlı sigortalılık hali sona erer. Ancak bu durumda da ödemeye devam etmesi halinde isteğe bağlı sigorta primlerinin geçerli olduğu ifade edildi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler