Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazartesi

22°/ 10°

Salı

23°/ 12°

Çarşamba

21°/ 14°

Perşembe

24°/ 14°

Cuma

24°/ 14°

Cumartesi

22°/ 12°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bu kişilerin tamamına 10 yıl erken emeklilik şansı doğdu!

Erken emekli olmak isteyenler son dönemlerde malulen emeklilik detaylarını araştırmaya başladı. İşte 10 yıl erken emekli olabilecek o kişiler..

Yayınlanma:
ABONE OL
Bu kişilerin tamamına 10 yıl erken emeklilik şansı doğdu!

Ülkemizdeki çalışanların büyük bir kısmı, çalışma hayatı sona erdikten sonra emeklilik hayatını rahat bir şekilde geçirmek istiyor. Bunun için de aslında erken emekliliğin yollarını araştırıyor. O kişilere 10 yıl erken emeklilik şansı doğru.

Çoğu kişi bilmese de kişinin sağlık durumunun elverişli olmadığı durumda emeklilik şartlarının sağlanması halinde malulen emekliliğin devreye girebileceği ifade edildi. Peki, malulen emeklilik şartları neler, kimler malulen emekli olabilir?

MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Malulen emekli olmak isteyenlerin belirtilen birtakım şartları taşıması gerekiyor. Bu sistem, çalışma yeteneğini sağlık sorunları sebebi ile kaybeden kişiler için geçerlidir. Ödeme kişinin iş göremezlik ödeneği ile birlikte ödenirken, sigortalı sağlık durumundan dolayı işe devam edemez bir hale gelirse iş göremezlik ödeneği kesilip yerine malulen emeklilik ödemesi devreye giriyor.

İLGİLİ HABER Emekliler şipşak e-Devlet’ten başvurabilir! 12 AY ÜCRET ALINMAYACAK
Erken emekli olmak isteyenler son dönemlerde malulen emeklilik detaylarını araştırmaya başladı. İşte 10 yıl erken emekli olabilecek o kişiler..

Bu desteğin en temel amacı, sigortalı olan vatandaşların ekonomik güvencesini sağlamaktır. Kişi vefat ederse de malulen emeklilik direkt olarak dul ve yetimlere ödenmektedir. Malulen emeklilik şartları:

  • Kişinin 4A, 4B ya da 4C kapsamında olup olmadığına bakılmadan 10 yıl boyunca sigortalı çalışması gerekiyor
  • 10 yıllık sigortalı çalışılmasının durumunda en az 1800 günlük prim ödemesi yapılması ve hizmet süresinin olması gerekiyor
  • Çalışanın yüzde 60 üstü güç kaybına uğradığının resmi olarak bir sağlık kurulu tarafından belgelenmesi gerekiyor
  • Sağlık sorununun işe başlama tarihinden sonra meydana gelmesi gerekiyor.
  • 4A’lı olan kişilerin işten ayrılması, 4B’li olan kişilerin ticari faaliyetlerine son vermesi ve 4C’li olan kişilerin de görevinden ayrılmış olması gerekmektedir.

MALULEN EMEKLİLİK HASTALIKLARI

SGK’nın aktardığına göre malulen emeklilik kapsamında değerlendirilen hastalıklar şu şekilde:

Kanser, epilepsi, Parkinson, beyin tümörü, demans, serebral palsi, zeka geriliği, MS, bipolar bozukluk, şizofren, retina kanaması, görme azlığı, anemi vb.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com