Erzincan Medya
24° Erzincan

Erzincan

24°

Erzincan

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

21°/ 13°

Pazartesi

22°/ 12°

Salı

23°/ 12°

Çarşamba

27°/ 15°

Perşembe

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Borsanın resmen rakibi yok o tarihte uçuşa geçecek! Ünlü ekonomist buna yatırım yapan çok üzülecek dedi

Yayınlanma:
ABONE OL
Borsanın resmen rakibi yok o tarihte uçuşa geçecek! Ünlü ekonomist buna yatırım yapan çok üzülecek dedi

Elinde bulunan nakit Türk Lirası’nın (TL) değer kaybının önüne geçmek isteyenlerin araştırmaları devam ediyor. Elinde bulunan TL’nin değer kaybetmeden kazandırması için çeşitli yatırım araçlarını tercih eden vatandaşlar ise ekonomistlerin değerlendirmelerini takip ediyor. Bu çerçevede yatırımcı ve yatırımcı adayları yapılan değerlendirmeler de hız kesmeden devam ederken son olarak borsa yatırımcını ilgilendiren flaş bir değerlendirmeye yer verildi.

Para piyasaları değerlendirilmeye devam ederken ekonomist Atilla Yeşilada “Fikrimi değiştirdim” diyerek Borsa İstanbul için tahminlerde bulundu. Enflasyonla mücadele edilen dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan faz artışı kararı sonrası en büyük getirinin borsa tarafında yaşanacağını tahmin eden Ekonomist Yeşilada, daha öncesinde borsanın düşeceğini tahmin ettiğini ancak şimdilerde fikir değiştirdiğini belirtti. Ekonomist Yeşilada, Borsa İstanbul’daki şirketler arasında hangilerinin kazanç hangilerinin zarar sağlayacağına açıklık getirirken önemli bir yatırım sektörünün de düşeceğini tahmin ettiğini söyledi.

BORSA İSTANBUL NE ZAMAN YÜKSELECEK?

Geçtiğimiz aylarda 9 bin 400 puanı görerek tarihi zirvesini yenileyen Borsa İstanbul, son günlerde yatay seyrederken TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 500 baz puanlık artış kararı alındı. Faizin yüzde 50 seviyesine çıkarılması ile beraber bu kararının en önemli etkilerinin de Borsa İstanbul tarafında görüleceği kaydedilirken faizlerin artırılması halinde borsa kazancının düşeceğini iddia eden ekonomist Yeşilada, yaşanan gelişmeler sonrası fikir değiştirdiğini belirterek, borsanın en büyük getiriyi sağlayan yatırım aracı olacağını nedenleri ile açıkladı. ”Artık bu faiz artırımından sonra dövizin yükselişini beklemek akılsızlık olur. Mesele şu, Türk lirası değer kaybederken bu durum kontrollü mü yaşanacak, kontrolden mi çıkacak? Bu durum TCMB’nin açıkladığı gibi enflasyonun altında bir değer kaybı olursa, Türk lirası reel olarak değer kazanmış olacak. Ben döviz tarafında ciddi bir prim elde edilebileceğini düşünmüyorum.” değerlendirmesinde bulunan ekonomist Yeşilada, artık TL varlıklarının konuşulacağını belirtti.    BIST100’ün bir sene içerisinde dolar bazında yüzde 50 civarında prim yapmasını beklediğini belirten ekonomist Yeşilada, ”Mevduat faizleri artıyorsa yine geçici olarak borsaya taşınana ama esasen TL mevduatla birikim yapan yatırımcıların satıp çıktığını göreceğiz. Son 1-2 ay içerisinde bu çıkış yaşandı ve Borsa İstanbul, 1 milyon yatırımcı kaybetti. Bu sefer çıkış sayısı daha da artabilir.” dedi. Türkiye istikrara kavuşacak derken bunun sonucunun resesyon ya da ekonomik büyümenin yavaşlaması olacağını söylediklerini belirten Yeşilada, ”O halde neden ben borsanın yükseleceğini söylüyorum. Çünkü artık sıcak paranın girişinin önünde bir engel kalmadı.” dedi.

BORSADA GAYRİMENKUL DEPREMİ

Bütün bunların bir günde değişmeyeceğinden bahseden Ekonomist Yeşilada, seçimlerin ardından Borsa İstanbul’a girişlerin olacağını belirtti. Bu çerçevede önemli bir değerlendirmede bulunan Ekonomist Yeşilada, ”Türkiye ekonomik istikrara kavuşacak olursa ve bu yolda adımlar atarsa, Türkiye’nin kredi notu yükselecek. Bunun hisse senetleriyle ne alakası var? diye sorabilirsiniz.

Türkiye, düşük kredi notu nedeniyle gelişmekte olan piyasalar hisse senedi ortalamasında ıskontoyla işlem görüyor. Bunun değişmesi, istikrara kavuşması halinde Türkiye’nin en azından gelişen piyasalar hisse endeksi civarında bir işlem görmesine ve dolayısıyla senetlerin prim yapacağını düşünüyorum. Gayrimenkul Yatırım Ortakları kaybedecek çünkü konuta olan talep düşecek.” dedi. Söz konusu açıklamasının ardından Borsa’da seçimden sonra yükseliş beklediğini kaydeden Yeşilada, konut fiyatlarının ateşinin de sönmesi gerektiğini ifade etti.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com