Erzincan Medya
20° Erzincan

Erzincan

20°

Erzincan

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 11°

Salı

22°/ 11°

Çarşamba

25°/ 14°

Perşembe

28°/ 17°

Cuma

26°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Demir 5 ve 10 Lira bekleniyordu! Darphane resmi paylaştı 3 bin tane basıldı işte yeni madeni 20 TL

Yayınlanma:
ABONE OL
Demir 5 ve 10 Lira bekleniyordu! Darphane resmi paylaştı 3 bin tane basıldı işte yeni madeni 20 TL

Demir 5 ve 10 Lira bekleniyordu! Darphane resmi paylaştı 3 bin tane basıldı işte yeni madeni 20 TL – Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ne yazık ki Türk Lirası’nda büyük bir değer kaybı yaşanmasına neden olmuştu. Gelen zam yağmurları nedeniyle vatandaşların cepleri yanarken ceplerde taşınan para miktarı da artmıştı. Bozuk paraların ve kağıt banknotların yetersiz kalması nedeniyle piyasada yeni paraların basılması ihtiyacı ortaya çıkmıştı.

Başta Özgür Demirtaş olmak üzere pek çok ekonomist Merkez Bankası ve Darphane’ye çağrı yaparak çok acil para basılması çağrısında bulunmuş, yeni bozuk madeni para ve kağıt banknot paraya ihtiyaç olduğu ifade edilmişti. Kağıt 500 TL ve 1.000 TL banknot basımı için ihtiyaç olduğu belirtilirken yine madeni 5 ve 10 TL basılması da istenmişti. Darphane ise resmi sitesi üzerinden yeni basılan paraları duyurdu.

DARPHANE YENİ MADENİ PARA BASILDI! HATIRA PARASI DEMİR 20 TL NASIL ALINIR?

Yeni bozuk para ve kağıt banknot basımı konusunda talepler gündemdeki yerini korurken konu hakkında açıklama yapan Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşçu “Banknot hazırlıkları  yapılmıştı fakat seçimler nedeniyle çıkması ertelendi. Seçim sonrasına kalmıştı. Tabii genel seçim sonrası, bir de yerel seçim girdi araya. Yerel seçimin arkasından ben hala aynı iddiadayım. Yani önümüzdeki Nisan, Mayıs, Haziran aylarında… Yerel seçimden sonraki 3 ay içerisinde 500’lük ve 1000’lik banknotlar çıkacak diye düşünüyorum.” iddiasında bulunmuştu. Kağıt para basılması için iddialar gündemdeki yerini korurken Darphane hatıra parası olarak madeni 20 TL bastı.

Daha öncede Cumhuriyetin kuruluş yıldönümü için 29 Ekim tarihinde madeni 5 TL basılmış ve piyasaya sürülmüştü. Hatıra parası olarak 100 milyon adet olarak basılan demir 5 TL sonrası yeni madeni para kararı açıklandı. Darphane bu seferde Saltuklular Anadolu Beylikleri Serisi olarak yeni madeni 20 TL hatıra parası basıldığını açıkladı. 20 TL nominal değere sahip olan madeni para  bin adet olarak basıldı. Hatıra parası olarak basılan madeni para Darphane internet sitesi üzerinden satışa sunuldu.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com