Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Bel Fıtığı (Lumbal Disk Hernisi)

  Bel fıtığı, omurganın lomber (bel) bölgesinde bulunan disklerin içteki jelatinöz madde tarafından dışarı itilmesiyle oluşur.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Bel fıtığı, omurganın lomber (bel) bölgesinde bulunan disklerin içteki jelatinöz madde tarafından dışarı itilmesiyle oluşur. Sinir köklerine bası nedeniyle bel, kalça ve bacakta ağrı, uyuşma veya karıncalanma gibi semptomlar bu herniasyondan kaynaklanabilir. Bu semptomlar, fıtığın yerleşimine ve şiddetine bağlı olarak hafiften şiddetliye değişebilir. Bu, omurganın en çok hareket eden ve en çok yüke maruz kalan bölgesi olan lomber bölgede en sık görülür.

  Bel Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

  Disklerin yaşlanması, yıpranması ve zayıflaması genellikle bel fıtığına neden olur. Ancak aşırı yük kaldırma gibi bazı özel nedenler bu durumu tetikleyebilir: Aşırı yük kaldırma: Doğru teknik kullanılmadan ağır bir şeyi kaldırmak disk üzerinde ani ve aşırı bir basınç oluşturabilir.

  Tekrarlayan hareketler: Özellikle beli sürekli olarak bükme, döndürme veya eğme hareketleri, ölümcül olabilecek hareketleri artırabilir.

  Travma: Diske bir kaza veya düşme nedeniyle gelen darbe

  Genetik faktörler: Bel fıtığı olasılığını artıran ailesel genler vardır.

  Yaşlanma: Diskler su kaybeder ve daha az esnek hale gelir, bu da yırtılma veya fıtık oluşmasına neden olabilir.

  Fiziksel inaktivite: Bel kaslarının zayıflaması, fıtık oluşum riskini artırabilir.

  Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

  Bel ve bacakta belirli semptomlar, bel fıtığının bir sonucu olabilir. Ancak bel fıtığı her zaman belirtiler göstermez. Fıtığın büyüklüğüne, yerine ve etkilediği sinire bağlı olarak semptomların şiddeti ve niteliği değişkenlik gösterebilir ve belde ağrıbel fıtığıyaygın belirtileridir. Kalça, uyluk, baldır ve ayaklarda ağrı var. bacağa yayılan keskin ağrı. otururken veya ayakta kalırken artan ağrı Beli bükme, öksürme veya hapşırma gibi hareketlerle kötüleşen ağrı

  karıncalanma veya uyuşma hissi bacağa yayılarak kasların zayıflığı ve topallaması Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaştığınızda, bir sağlık uzmanına danışmak çok önemlidir.

  Vertigo (Baş Dönmesi) Nedir?

  Vertigo, kişinin kendi etrafında döndüğü veya çevresinin döndüğü duygusudur. Çoğu zaman “baş dönmesi” olarak adlandırılan bu durum, iç kulak ve beyin arasındaki dengeyi korumak için gerekli olan iletişimde bir sorun olduğunda ortaya çıkar. İç kulak sorunları genellikle vertigoya neden olur ve dengesizlik, düşme veya bulantı gibi semptomlara neden olabilir. Benign paroksismal pozisyonel vertigo(BPPV), iç kulaktaki kalsiyum kristallerinin yanlış yerde bulunması nedeniyle vertigonun en yaygın nedenlerinden biridir. Vertigo nedenlerinden bir diğeri de iç kulakta sıvı birikmesi olan meniere hastalığıdır. Ayrıca iç kulağın enfeksiyonları vertigo semptomlarını ortaya çıkarabilir. Vertigo, çoğu zaman başka semptomlarla birlikte gelir ve doğru teşhis edilmesi gerekir.

  Vertigo Tanısı Nasıl Konur?

  Hastanın semptomları, tıbbi geçmişi ve fiziksel muayene vertigo teşhisi koyabilir. Belirli vertigo türlerini belirlemek için özel testler kullanılabilir. Bu testler, benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) gibi belirli vertigo türlerini belirlemek için Dix-Hallpike manevrası veya baş hareketlerini içerir. Vertigo tanısında, iç kulağın işlevselliğini değerlendirmek için vestibüler testler, bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme testleri de kullanılabilir.

  Vertigo Neden Olur? Nasıl Oluşur?

  İç kulakta veya dengeyi kontrol eden beyin bölümlerinde bir sorun olduğunda vertigo oluşur. Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV): Otoconia olarak bilinen iç kulaktaki kalsiyum partiküllerinin yanlış yerde bulunması nedeniyle oluşur.

  Meniere Hastalığı: Kulakta sıvı birikmesi ve basınç artışı nedeniyle ortaya çıkar.

  Vestibüler nörit: Genellikle bir virüsten kaynaklanan bir enfeksiyon nedeniyle iç kulağın bir bölümündeki sinir iltihaplanır.

  İç kulağın enfeksiyonu labyrintite neden olabilir.Ek olarak, migren, bazı ilaçların yan etkileri, baş ve boyun yaralanmaları ve bazı tümörler vertigoya neden olabilir.

  Erzincan Haber