Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazar

20°/ 12°

Pazartesi

23°/ 11°

Salı

24°/ 13°

Çarşamba

25°/ 12°

Perşembe

25°/ 15°

Cuma

25°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Banka Türkiye raporunu yayımladı! Doların pimi çekildi bomba etkisi yaratacak

Yayınlanma:
ABONE OL
Banka Türkiye raporunu yayımladı! Doların pimi çekildi bomba etkisi yaratacak

Dünya bankaları tarafından Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmeler yapılmaya devam ediyor. Ekonomik gelişmeler yakından takip edilirken döviz kurundaki yükselişin süreceğini bildiren ekonomistlerden yeni bir Dolar/TL tahmini geldi. Pandemi döneminin ardından para piyasalarında yaşanan yükseliş rekor seviyelere ulaştı. Dolar ile Türk Lirası (TL) paritesinde yaşanan rekor yükselişler hemen her kalemi etkilerken para piyasaları yakından takip edilmeye başladı.

Doların TL karşısında değer kazanması ile beraber yatırımcının da tercihi değişirken Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmeler de takip edilmeye başlandı. TL’nin Dolar karşısında değer kaybetmesi ile beraber enflasyon da yükselirken maliyetlerin artması ile zam haberleri de ardı ardına gelmeye başladı. Türkiye’de enflasyonla mücadele devam ederken HSBC’den Türkiye raporu geldi. HSBC, para politikasının önemli bir derecede geleneksel tarafa yaklaşmasına dikkati çekerek 2025 yılına dair de Türkiye tahminini yayımladı.

HSBC TÜRKİYE’DE DOLAR/TL PARTİTESİ TAHMİNİNİ AÇIKLADI

HSBC, “carry trade” adı verilen ara kazanç dinamiklerinin TL için destekleyici hale geldiğini açıklarken aynı zamanda 2024 yılı sonu ve 2025 yılının ilk yarısı için Dolar/TL tahmininde bulundu. İngiltere merkezli banka, “Gelişmekte Olan Piyasalar FX Yol Haritası” başlıklı raporunda Türk Lirası’ndaki değer kaybının, hem hız hem de ölçek olarak sınırlı kalacağı tahmininde bulunuldu.

HSBC tarafından 2024 – 2025 yıllarını kapsayan ekonomi raporu tahmininde Dolar TL paritesinin 33 lira seviyesinde olabileceği belirtildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kararlılıkla uygulanan sıkı para politikası koşullarının TL’yi desteklediği vurgulayan HSBC’nin “Gelişmekte Olan Piyasalar FX Yol Haritası” adlı raporunda, “Sıkı para politikası koşulları, dolarizasyon riskini sınırlayarak TL’yi destekliyor.

TL mevduat faizleri hem nominal hem de reel olarak daha cazip hale geldi” değerlendirmesinde bulundu. Bununla beraber şimdilerde 31 TL seviyelerinde işlem gören doların 33 TL seviyesine ulaşacağı kaydedildi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com