Erzincan Medya
21° Erzincan

Erzincan

21°

Erzincan

Pazar

29°/ 16°

Pazartesi

31°/ 18°

Salı

30°/ 17°

Çarşamba

31°/ 18°

Perşembe

33°/ 21°

Cuma

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

BAĞ-KUR Prim Affı, 3600 Ek Gösterge, Kademeli Emeklilik ve 4D’lilere Kadro Müjdesi: TBMM’den Torba Yasa Geçti

Yayınlanma:
ABONE OL
BAĞ-KUR Prim Affı, 3600 Ek Gösterge, Kademeli Emeklilik ve 4D’lilere Kadro Müjdesi: TBMM’den Torba Yasa Geçti

TBMM’den Torba Yasa Geçti! BAĞ-KUR Prim Affı, 3600 Ek Gösterge, Kademeli Emeklilik ve 4D’lilere Kadro Müjdesi-  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Işıkhan’dan gelen açıklamalar sonrası, Torba Yasa’nın içerdiği erken emeklilik, 3600 ek gösterge ve Bağ-Kur prim günü eşitleme gibi düzenlemeler büyük ilgi çekmekte! Bu haberler beraberinde; Torba Yasa’nın maddeleri nelerdir? Erken emeklilik Torba Yasa’da yer almakta mıdır? Gibi soruları da getirdi. İşte Torba Yasa’ya dair güncel bilgilerle ilgili her şey!

Çıkarılması gündemde olan 2024 yılı Torba Yasa tasarısı, emeklilik ve sosyal güvenlik alanında önemli değişiklikler getirmekte olduğundan hep merak konusudur. 86 maddeden oluşan yasa tasarısının 55 maddesi kabul edilmiş olup, özellikle erken emeklilik, 3600 ek gösterge ve Bağ-Kur prim gün sayısında eşitleme gibi konular ön planda yer almakta! Böylece pek çok vatandaş için bu yasa tasarısı önem kazanmış durumdadır!

2024 Yılı Torba Yasasında Neler Var?

Torba yasada ev kadınlarına yönelik adımlar var!  Ev kadınlarına yönelik prim desteği sağlanarak ekonomik katılım teşvik edilecek. İsteğe bağlı sigorta kapsamında oluşturulacak bu düzenleme ile ev kadınlarının sosyal güvenlik sistemine entegrasyonu hedeflenmektedir!  Bağ-Kur 7200 gün düzenlemesi de bu torbada yer alanlardan! Bağ-Kur prim ödeme gün sayısının 7200’e çekilmesi ile prim gün sayısı eşitlenecek. Bu sayede sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği sağlanmış olacak.

3600 ek gösterge kamu personelince merak edilen bir konudur. Kamu personelinin ek göstergeleri düzenlenecek. Ancak, bu düzenlemenin Torba Yasası’nda yer alıp almayacağı henüz netlik kazanmamış durumda. Bir de kademeli emeklik konusu da merak konusudur! Bakan Işıkhan, kademeli emekliliğin şu anda gündemde bulunmadığını ve bu konuda herhangi bir çalışma yapılmadığını ifade etti.

Torba Yasa Ne Zaman Meclisin Gündeminde Olacak?

Torba Yasadaki düzenlemelerin içeriği ve yasalaşma süreci için henüz kesin bir tarih belirlenmiş olmasa da bu konu merak konusu olmaya devam etmektedir. Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıklamaları, önemli sosyal güvenlik reformlarının yakın zamanda gerçekleşebileceğine işaret etmektedir. Milyonlarca kişi, Torba Yasa ile TBMM’den geçmesi beklenen düzenlemelerden etkilenecek. Özellikle 3600 ek gösterge, Bağ-Kur prim affı ve taşerona kadro düzenlemeleri en çok beklenen değişiklikler arasında bulunmakta. Torba Yasa ile gelecek Bağ-Kur prim indirimi, tam 5 yıl erken emeklilik fırsatı sunacak.

 

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com