Erzincan Medya
19° Erzincan

Erzincan

19°

Erzincan

Çarşamba

32°/ 18°

Perşembe

33°/ 19°

Cuma

32°/ 19°

Cumartesi

32°/ 19°

Pazar

31°/ 19°

Pazartesi

30°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Asırlık Bağlarda Hasat Sürüyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Asırlık Bağlarda Hasat Sürüyor

Kentin tescilli ürünlerinden olan ve Üzümlü İlçesinde yetişen Cimin üzümünde hasat sürüyor. Erzincan’ın Üzümlü İlçesinde yetişen üzüm Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor.

Erzincan’ın Üzümlü İlçesinde yetiştirilen cimin üzümünde hasat devam ediyor.
Erzincan’da 15 kilometre uzaklıktaki Üzümlü ilçesinde bölgeye özgü rengi ve tadı ile Türkiye genelinde nam salan Cimin Üzümünün hasadı sürüyor. Üzümlü ekonomisine büyük katkı sağlayan cimin üzümü, hem iç piyasada tüketiliyor hem de yurt dışından talep görüyor. Bugünlerde başlayan hasat mevsimi nedeniyle üzüm bağlarında hareketlilik yaşanıyor. Özellikle Karadeniz Bölgesi olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi ve Türkiye’nin birçok iline ihraç ediliyor. Hasat dönemi Ekim ayı sonuna kadar devam ediyor. Kendine has eşsiz tadıyla şifa kaynağı olan Erzincan’ın Üzümlü İlçesi ve civarında yetişen Erzincan Cimin Üzümü, 2001 yılında Üzümlü Belediyesi’nin Türk Patent Enstitüsü’ne müracaatı ile dünyanın ilk ve tek patentli üzümü olmuştur.
Türkiye’de sayılı patentli üzümler arasında olan Cimin üzümünün hasat dönemi devam ediyor. Erzincan’ın Üzümlü bölgesinde yetişen cimin üzümü başta Karadeniz bölgesi olmak üzere Türkiye’nin birçok iline ulaştırılıyor. İlçede hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle Cimin üzümünde bu yıl hasat erken başladı. Erzincan’ın önde gelen tarımsal ürünlerinden birisi olan Cimin üzümünün kilosu 50 – 70 TL arasında değişen fiyatlardan tezgâhlardaki yerini aldı. Siyah rengi ve  puslu yapısıyla tanınan Eski adı ‘Cimin’ olan Üzümlü ilçesinin güney kısımlarındaki bağlarda olgunlaşan siyah üzümün ilk ürünleri Erzincan’daki tüketiciye sunuluyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com