Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazar

20°/ 12°

Pazartesi

23°/ 11°

Salı

24°/ 13°

Çarşamba

25°/ 12°

Perşembe

25°/ 15°

Cuma

25°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Asgari ücrete dolar tırpanı! SON DAKİKA 17.002 TL olarak açıklanan asgari ücret 15.317 TL’ye düştü

Yayınlanma:
ABONE OL
Asgari ücrete dolar tırpanı! SON DAKİKA 17.002 TL olarak açıklanan asgari ücret 15.317 TL’ye düştü

Asgari ücrete dolar tırpanı! SON DAKİKA 17.002 TL olarak açıklanan asgari ücret 15.317 TL’ye düştü – Milyonlarca asgari ücretli çalışan Temmuz ayında enflasyon zammı müjdesi beklemeye devam ederken asgari ücrette yaşanan şok gelişme açıklandı. İlk açıklandğında 17.002 TL olduğu ilan edilen asgari ücretin 15 bin 317 liraya gerilediği ortaya çıktı.

Enflasyonda yaşanan yükseliş cepleri yakarken döviz kurundaki yükseliş ne yazık ki Türk Lirası’nda yaşanan erimeyi de arttırmıştı. Dolar kuru büyük bir hızla yükselmeye devam ederken dolarda yaşanan yükseliş asgari ücretlinin cebine giren maaşı tam bin 685 TL eritti. Yaşanan erime sonrasında asgari ücret 15 bin TL bandına gerilemiş oldu.

ASGARİ ÜCRETTE ERİME HIZLANDI! ASGARİ ÜCRET MAAŞI DOLAR KARŞISINDA NE KADAR KAYBETTİ?

Hatırlanacağı üzere 2024 yılında uygulanacak olan asgari ücreti belirlemek üzere Aralık ayı itibari ile asgari ücret tespit komisyonu toplantılarına başlamıştı. Yapılan 3 toplantının ardından işçi sendikası HAK-İŞ tarafından şerh konulmasına rağmen çoğunluk oylaması ile asgari ücrete yüzde 49 oranında zam yapılmış ve zamlı asgari ücret maaşı 17 bin 2 TL olarak belirlenmişti. Yapılan zam sonrasında asgari ücretle o tarihte 577 dolar alınabiliyordu.

Bugün itibari ile dolar kuru 32,41 TL seviyesine ulaşırken doların yakaladığı yükseliş ve TL’de yaşanan erime ne yazık ki asgari ücrette erimeye neden oldu.

Bugünkü kur üzerinden yapılan hesaplamalar sonucunda asgari ücret ile 524 dolar alınabiliyor. Yani asgari ücretlinin alım gücü tam 52 dolar azalmış oldu. Bu ad asgari ücrette 1.685 liralık bir erime yaşanması anlamına gelirken asgari ücret yaşanan bu kayıp sonrasında 15 bin 317 liraya geriledi.

Asgari ücretli çalışanlar bu nedenle Temmuz ayında kendilerine de ara enflasyon zammı verilmesini talep ederken gözler hükümet ve işveren sendikalarına çevilmişti. Merkez Bankası tarafından yayımlanan raporda da asgari ücrete ara zammın enflasyonu yükselteceği ifadelerine yer verilmiş, ara zamma kapılar kapatılmıştı.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com