Erzincan Medya
19° Erzincan

Erzincan

19°

Erzincan

Cuma

28°/ 16°

Cumartesi

30°/ 15°

Pazar

33°/ 19°

Pazartesi

30°/ 17°

Salı

29°/ 16°

Çarşamba

29°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Annenizden, babanızdan, dedenizden miras kaldıysa dikkat: Miras paylaşımı SİL BAŞTAN değişti artık böyle bölünecek

Yayınlanma:
ABONE OL
Annenizden, babanızdan, dedenizden miras kaldıysa dikkat: Miras paylaşımı SİL BAŞTAN değişti artık böyle bölünecek

Miras paylaşımı SİL BAŞTAN değişti artık böyle bölünecek! Annenizden, babanızdan, dedenizden miras kaldıysa dikkat-  Miras olarak kendisine tapu kalanları ilgilendiren bir son dakika haberi dikkatleri çekti. Yapılan açıklama ile miras işlerinin sil baştan yeniden düzenlendiği görülüyor.  İşte mirasın yeni bölünme yöntemleri ve yapılması gereken işlemler konusundaki detaylar!

Türkiye’de miras olarak tapu kalan kişileri ilgilendiren bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme işe birlikte tapu sahipleri artık miraslarını bu yeni düzenlemeye göre yapabilecekler. Bu düzenleme milyonlarca kişiyi rahatlatacak şekilde hazırlandı. Miras ve tapu işlerinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak ifade edilecek olan bu düzenlemeler ile birlikte artık tapu işleri çok daha kolay yapılabilecek. Notere gitmeye gerek kalmadan bu işlemlerin yapılması söz konusu olacak.

Yeni Düzenleme Neler Getiriyor?

Miras kalan kişilerin miras bölme işlerinde birçok detay bulunuyor. Öncelikle kardeşler arasında kalan mirasın taşınmazlarının devredilebilmesi için noterden kardeş onayı gerekiyordu. Bu yeni düzenleme ile bu konuda değişiklikler yapıldı. Yeni düzenleme ile hisseli tapu devirleri artık noter onayı olmadan yapılabiliyor. Miras payının bir kardeşten diğerine devri için iki taraf arasında yazılı bir sözleşme yapılması artık yeterli olacak. Sözleşmenin imzalanması sırasında ise tüm hissedarların hazır bulunması şartı bulunuyor.

Hisseli Tapu İşlemlerinde Büyük Kolaylık

Tapu işlerinde en çok vakit alan ve uğraştıran işlemler arasında hisseli tapuların satışı olarak biliniyor. Bu yeni düzenlemede hisseli tapuların satışında da kolaylık sağlanıyor. Hisseli tapuların satışı için öncelikle hisse sahiplerinin ortak kararı gerekiyor.  Sonraki işlem olan tapu işlemleri sırasında da hissedarların fiziksel olarak orada bulunmaları şartı bulunuyor. Taraflar, isterlerse işlemleri yürütmek üzere avukatlarına vekalet verebilmektedir. Hisseli tapu alımlarında, Tapu Sicil Müdürlüğü işlemlerinin eksiksiz tamamlanması şartı bulunuyor. Ayrıca taşınmazın sınırlarının kesin olarak belirlenmesi de şart olarak sunuluyor.

Kardeşler Arasında Mal Paylaşımında Yenilikler

Aile içinde kardeşlik ilişkisi içeren tapu devirlerinde artık notere gerek yok! Yazılı bir sözleşme yapılması ile birlikte tapu devir işlemleri tamamlanabiliyor. Hisseli tapu sahiplerinin tamamının onayı ile yapılan satış işlemleri yapıldıktan sonra ödemeler ilçe belediyelerinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu düzenlemeler ile birlikte aile içi miras paylaşımının çok daha hızlı gerçekleşmesi ve bürokratik engellerin azalması amaçlanıyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com