Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Anaokul ve İlkokul Velileri, Bu Uyarı Sizlere!

  İlkokula yeni başlayacak olan ve anaokuluna başlayacak olan öğrencilerin velileri, bu uyarıları dikkate almanızda fayda var…

  İlkokula yeni başlayacak olan

  Okulların açılmasına sayılı gün kala, özellikle çocuğu yeni başlayacak olan veliler endişeli. Bu konuda uzmanların da birçok uyarısı bulunuyor. Velilerin bunları göz önüne alması oldukça önemli. Uzman psikologlar, anaokulu ve ilkokula yeni başlayacak olan öğrencilerin, alışma dönemlerinde zorlanmalarının normal olduğunu belirtiyor. Ancak eğer bu süre 2 haftayı geçerse ve öğrencide herhangi bir ilerleme olmazsa, bir uzmandan destek almak gerekebilir. Aksi takdirde öğrenci, tüm okul hayatı boyunca aynı sıkıntıyı yaşayabilir. 

  İlk defa okul hayatına başlayacak olan öğrencilerin, evinden, odasından ve konforlu hayatından uzaklaşarak her sabah bilmediği yeni bir ortama girmeye çalışması zor gelebilir. Bu ilk etapta normal olsa da zamanla öğrencinin bu durumu aşması gerekir. Uzmanlar bu konuda birçok tedbir alınabileceğini de söylüyor. Okul ve kırtasiye alışverişini birlikte yapmak, okul için aynı heyecanı duymak gibi ortak duygular çocukların daha kolay alışmalarını sağlıyor. Bu dönemde ilk günler veliler okulda bekleyebilir ancak zamanla bunu aşmaları ve okula bırakıp almaları yeterli olacaktır. Onlara bu durumun zor olduğunu ancak mecbur olduklarını söylemek yerine, daha pozitifleme yöntemiyle okulu, arkadaşlarını anlatmak çocuklar üzerinde olumlu etki yaratacaktır. Tüm bunlara rağmen öğrencide herhangi bir değişiklik olmuyor ve 15 günden fazla süredir devam ediyorsa, mutlaka bir uzman desteği almak gerekecektir. Bu durumda ileriki yıllara da yansıyabilecek olan sorunların üstesinden gelinmiş olunur. (İHA)

  Erzincan Haber