Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Aile Bütçesi: Finansal Dengenin Anahtarı

  Harcamalarımızı kontrol etmek ve finansal hedeflerimize ulaşmanın yolu iyi bir bütçe planlamasından geçiyor.

  Harcamalarımızı kontrol etmek ve

  Harcamalarımızı kontrol etmek ve finansal hedeflerimize ulaşmanın yolu iyi bir bütçe planlamasından geçiyor. Her ay düzenli olarak bütçe oluşturur ve onu yönetirsek, paramızı mümkün olan en iyi şekilde değerlendirebiliriz. Peki ya aile bütçesi? Bu basit bir kelimeymiş gibi görünebilir, ancak uygulamaya koymak her zaman kolay olmuyor, özellikle de çocuklarınız olduğunda. Çocuklarınız olmasa bile ailenizle yaşayan evli bir çift veya bekar bir birey de olabilirsiniz. Medeni durumunuz, zamanınız, geliriniz veya harcamalarınız ne olursa olsun bir aile bütçesi oluşturabilirsiniz. Peki aile bütçesi ne demek, Bireysel bütçeden farkı nedir? Nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir diye soruyorsanız size birkaç ipucu vereceğiz. Haydi başlayalım!

  Aile Bütçesi Nedir? Farkı Nedir?

  Aile bütçesinin ne olduğunu açıklamadan önce bütçe nedir bir hatırlayalım. Bütçe temelde finansal sağlığınızı güçlendirmek için bir araçtır. Gelir ve giderlere dayalı bir denge planı olan bütçe, belirli bir süre boyunca ne kadar para kazanacağınızı ve ne kadarını harcayacağınızı öngörür. Çoğumuz “bütçe” kelimesini sevmeyiz çünkü bunun sınırlamalar, yoksunluk ve eğlenceli şeylere harcayacak paramızın olmaması anlamına geldiğini düşünürüz. Ama aslında hiç de öyle değil. Çünkü bütçemiz harcama planımızdır. İmkânlarımız dahilinde yaşamamıza, para sıkıntılarının stresinden kaçınmamıza ve sahip olduklarımızla seçim yapma özgürlüğüne ulaşmamıza olanak tanır. En önemlisi, hedeflerimize ulaşma yolumuzun haritasını çıkarmamızı sağlar. Aile bütçesi ise, bu planı tüm hane halkı için yapmak demektir. Başka bir deyişle; hanenizin bir ay veya bir yıl gibi belirli bir süre boyunca gelen ve giden parası için bir plandır.

  Aile Bütçesi Nasıl Yapılır?

  Ailemize finansal özgürlük sunmak için bir stratejimiz olmalı. Bunun da anahtarı aile bütçesinin elinde. Şimdi gelin aile bütçesinin nasıl yapılacağına bakalım.

  Toplam Geliri Belirleyin: Buradaki ilk adım, toplam gelirinizi belirlemektir. Yani siz ve eşiniz, yetişkin çocuklarınız veya sizinle birlikte yaşayan ebeveynlerin gelirlerini listeye ekleyebilirsiniz. Bunu her ay yaparsanız ne kadar gelirinizin olduğunu görmüş olursunuz. Ayrıca aile bireyleri de bütçe için kendini sorumlu hisseder. Aydan aya değişen düzensiz geliri olanlar ise önceki ayın gelirine bakarak tahminlerini en düşük seviyede tutabilir. Bunu her ayın başında yapmak, ne kadar harcayacağınız konusunda size yol gösterecektir.

  Masrafları Listeleyin: Artık gelen parayı planladığınıza göre, giden parayı da planlayabilirsiniz. Yemek, ulaşım, kira, sağlık, eğitim, tatil gibi hem sabit hem de değişken masraflarınızı listeleyerek hangi kaleme ne kadar gittiğini belirleyebilirsiniz. Planınıza sabit giderlerinizle başlamak her zaman daha sağlıklı sonuç verecektir. Yani kira, faturalar ve hizmet abonelikleri gibi ödemelerinizi listenin başına yazabilirsiniz. Ardından, sigorta, eğlence, kişisel harcamalar gibi diğer tüm aylık giderlerinizin bir listesini çıkarabilirsiniz.

  Daha fazlası için https://monay.com.tr/blog adresini ziyaret edebilirsin.

  Erzincan Haber