Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

24°/ 13°

Cuma

24°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

81 ilde valilik kararı SON DAKİKA açıklandı. Tüm kademelerde İSTİSNASIZ tüm sınıflarda 3 gün TATİL ilan edildi

Yayınlanma:
ABONE OL
81 ilde valilik kararı SON DAKİKA açıklandı. Tüm kademelerde İSTİSNASIZ tüm sınıflarda 3 gün TATİL ilan edildi

81 ilde valilik kararı SON DAKİKA açıklandı. Tüm kademelerde İSTİSNASIZ tüm sınıflarda okullarda TATİL ilan edildi – Türkiye 31 Mart 2024 Pazar günü yerel seçimler için sandık başına gitmeye hazırlanırken Milli Eğitim Bakanlığı beklenen tatil kararını açıkladı. MEB’den yapılan son dakika açıklaması ile 81 ilde tüm kademelerde tatil kararı kesinleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada 81 ilde okullar seçimi takip eden bir sonraki iş gününde tatil ilan edildi. Türkiye 31 Mart 2024 Pazar günü belediye başkanı, meclis üyesi ve muhtar seçimlerinde oy kullanmak adına sandık başına gidecek. Oy verme işlemi 81 ilde yer alan okullarda gerçekleştirilecek. Bu nedenle 1 Nisan 2024 Pazartesi günü tüm illerde ve kademelerde okullar 1 gün tatil olacak.

MEB RESMİ AÇIKLAMA YAPTI! 1 NİSAN OKULLAR TATİL Mİ?

Bilindiği gibi eğitim kurumları, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde asıl işlevlerinden farklı olarak seçmenlerin oy kullanmalarına imkân verecek şekilde hazırlanmaktadır. Seçimlerin özelliği nedeniyle oyların sayım işlemi akşam geç saatlerde bitmekte, bu durum da eğitim kurumlarının aynı gün içerisinde eğitim öğretime hazır hâle getirilmesini engellemektedir. Bu nedenle Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumları, eğitim öğretime hazır hâle getirilmeleri bakımından 1 Nisan 2024 Pazartesi günü tatil edilmiştir.

Diğer taraftan, 3 Eylül 2023 tarihli ve 32298 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2024 ve 2025 Yıllarını Kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşmenin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” bölümünün “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2’nci maddesinde; “(1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.” hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm doğrultusunda, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler, Mahalli İdareler Genel Seçimleri nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği 1 Nisan 2024 Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır.”

Söz konusu karar kapsamında 1 Nisan 2024 Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Nisan 2024 Pazartesi günü okullar tatil ilan edildi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler