Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  31 Ağustos Araç Sahipleri İçin Kritik Gün! Es Geçmeyin

  Motorlu taşıtlar vergisinin ek ödemesinin 31 Ağustos’a kadar yapılması gerekiyor. Böylece ek ödemenin yapılması için sayılı günler kaldı.

  Motorlu taşıtlar vergisinin ek

  Motorlu taşıtlar vergisinin 2023 yılı için geçerli olacak şekilde ek ödemesi bulunuyor. Normal taksitlerini ödeyen vatandaşlar bu seneye mahsus olarak 2 taksit daha ödeyecekler. Motorlu taşıtlar vergisinin ek ödemesinin 31 Ağustos’a kadar yapılması gerekiyor. Böylece ek ödemenin yapılması için sayılı günler kaldı.

  Bunun dışında yapılandırma yapanlar için de 31 Ağustos tarihi önemli bir tarih. mükelleflerin hesaplanan tutarların tamamının faizi ile ödenmesi için gene son tarih olarak 31 Ağustos gösteriliyor.

  Vergi mükellefleri belirtilen miktarı eksiksiz olarak geç ödeme zammı miktarıyla birlikte 31 Ağustos tarihine kadar ödemeleri gerekiyor. Normal şartlarda uygulanan katsayı uygulaması bu sefer uygulanmayacak. Böylece vergi mükellefleri kanundan yararlanmış olacaklar. Fakat bu ödemelerde peşin ödeme indirimi vergi mükelleflerine uygulanmayacak.

  Ek Vergi Uygulanıyor

  Depremden kaynaklı olarak bilindiği üzere 2023 yılına mahsus olacak şekilde motorlu araçlara ek vergi uygulanıyor. Eylül 2023’te ilk defa kayıt ve tescil edilmiş araçlara mevcut bulunan verginin yarısı kadar daha vergi alınması gerektiğine karar verilmişti.

  Verginin yatırılmaması durumunda araçlarını araç sahipleri satamayacaklar. Aynı zamanda talep etmeleri durumunda gene araçlarını trafikten çekemeyecekler. Hurdaya ayırmak isteyenler veya araçlarını yurtdışına çıkarmak isteyenler de gene aynı şekilde bu eylemlerini yerine getiremeyecekler. Muayene yapılması da gene verginin ödenmemesi durumunda mümkün olmayacak. Ek vergiden sadece depremzede vatandaşların muaf olacağı önceki yapılan açıklamalarda dikkat çekmişti.

  Erzincan Haber