Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  3 -9 Eylül Halk Sağlığı Haftası

  Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü, 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla bilgilendirme yayımladı.

  Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü,

  Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü, 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla bilgilendirme yayımladı.

  3 -9 Eylül Halk Sağlığı Haftası’nda bilgilendirme mesajı yayımlayan il sağlık müdürlüğü, ‘ bu haftanın amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır’ ifadelerine yer verdi.

  İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bilgilendirme mesajında şu ifadelere yer verildi: ‘ Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3-9 Eylül tarihleri arası Halk Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında halk sağlığının ve koruyucu hekimlik hizmetlerinin önemi vurgulanmaktadır. 
  Sağlıklı hayat merkezleri ile sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir gelecek
  Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM); sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kurulan çok amaçlı yapılardır.
  Sağlıklı Hayat Merkezleri; ülke genelinde aile hekimliği hizmetlerini desteklemeyi ve güçlendirmeyi (sağlık danışmanlığı, röntgen, laboratuvar gibi), birinci basamakta hekimlik dışı sağlık hizmetlerine (diyetisyenlik hizmetleri, psiko-sosyal destek hizmetleri, fizyoterapi, çocuk gelişimine yönelik hizmetleri gibi) erişimi kolaylaştırmayı, sigara ve benzeri zararlı maddelerin yol açtığı sağlık riskleri ve tehditleri ile mücadele etmeyi; hâlihazırda sağlık beslenme ve hareketli yaşam programı, kanser erken teşhis ve tarama yapmayı ve eğitim vermeyi,çerçevesinde yürütülen hatalı beslenme alışkanlıkları ve obezite ile mücadele etmeyi; toplumun yaşam kalitesini yükseltecek alışkanlıkları kazandırmayı amaçlamaktadır ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak için ÜCRETSİZ olarak hizmet sunmaktadır.
  Sağlıklı Hayat Merkezimizde verilen hizmetler aşağıda yer almaktadır
  • Beslenme Danışmanlığı
  • Fiziksel Aktivite Danışmanlığı
  • Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (Ketem) Danışmanlığı
  • Ruh Sağlığı Danışmanlığı
  • Çocuk ve Ergen Sağlığı Danışmanlığı
  • Sigara bırakma Danışmanlığı

  Erzincan Haber