Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  100 Yılında Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Cem Kamil Sağcan, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Valilik makamında tebrikleri kabul ederek, protokol mensuplarının bayramını kutladılar.

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Cem Kamil Sağcan, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Valilik makamında tebrikleri kabul ederek, protokol mensuplarının bayramını kutladılar.

  Kutlama etkinlikleri kapsamında daha sonra Ordu Caddesi Saat Kulesi önünde   düzenlenen törende Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Cem Kamil Sağcan, Erzincan Milletvekilleri  Süleyman Karaman ve Mustafa Sarıgül ,  Belediye Başkanı Bekir Aksun, kurum müdürleri   törene katılan vatandaşları selamlayarak, bayramlarını kutladı. Selamlamanın ardından Saygı Duruşu ve Askeri Bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları okundu. 

  Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu konuşmasında şu sözlere yer verdi ; Cumhuriyetimizin parlayan yüzüncü yıl dönümüne şerefli adımlarla ulaşmış bulunmaktayız. Bin yıldır süren bir öykünün, yüz yıllık aydınlık bir başyapıta dönüşümünü yaşıyoruz. Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, onun cesur ve kararlı silah arkadaşlarıyla, aziz şehitlerimizin kanıyla sulanan bu topraklarda kurduğumuz Cumhuriyetin yüzüncü yılının doruk noktasındayız.
  Cumhuriyet, milletimiz için bir kavramdan çok daha fazlasını temsil ediyor. Bu, yüzyıllardır güneşin doğduğu ufkumuzdan batıya kadar süzülen ışığımızın, hak, adalet ve eşitlikle yoğrulmuş bir fikir harmanıdır. Cumhuriyet, tıpkı bir çınar ağacı gibi; kökleri geçmişte derinlere uzanan, dalları ise geleceğe umutla sarkan bir yaşam tarzıdır.
  Tarih boyunca Mevlana’nın dergâhında dönen semazenlerden, Yunus Emre’nin dudaklarından dökülen naif sözlerine; Pir Sultan’ın bağlamasından, Hacı Bektaş-ı Veli’nin hoşgörüsüne kadar uzanan bir çizgide, millet olarak oluşturduğumuz zengin kültürün, Atatürk’ün önderliğinde halka sunulmasıdır. Cumhuriyet, yıldızların gökyüzünde birleşip bir bütün oluşturduğu o nadide anlardan biridir. Bir milletin parlayan yıldızlarını, bir araya getirip tek bir ışık huzmesi altında toplamasıdır.
  Cumhuriyet;  sessizliğin ortasında, bir milletin attığı “Ya İstiklal Ya Ölüm” narasıdır.
  Cumhuriyet; omzunda bir ülkenin yüküyle yürümektir. Cephede cebinde mektupla yola devam etmektir. İmkânsızı aşmak ve başarmaktır. Bilime ve eğitime inanarak nesilleri aydınlatmaktır.
  Cumhuriyet;  köy meydanından cephelere binlerce umutla gitmek, ancak birkaç kişiyle geri dönmektir. Dönemeyeceğini bilerek annenin pencerede ışık yakalamasını beklemektir.
  Cumhuriyet; tüm dünyaya karşı bir bayrak, bir vatan, bir millet olmaktır. 
  Cumhuriyet sadece bir tarih değil, aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Zaferin adıdır. Demokrasinin ışığında, her bireyin eşit hak ve özgürlüğe sahip olduğu bir toplumun teminatıdır.
  Dağların zirvesine dikilen bayrakla rüzgârın şarkısını dinlemektir. Umudun en karanlık gecede bile yıldızlarla parladığı anın adıdır Cumhuriyet.
  Cumhuriyet, köprüler kurarak umutsuzluk denizlerini geçmektir. Fırtınalı gecelerde bile aydınlık bir yarına inançla gururla bakmaktır. Zorlukların içinde, güneşin en parlak şekilde doğduğu bir ufkun adıdır Cumhuriyet. 
  Cumhuriyet, çölde bir damla su kadar değerli, ormanda bir ağaç kadar köklüdür. Dönüşü olmayan yollarda bile geri adım atmadan yürümektir. 
  Bu duygu ve düşünceler içinde, tüm Erzincanlıların ve aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Nice yüz yıllara birlikte yürüyüşümüzün devamını diliyorum. Dünya durdukça bu bayramların yepyeni meydanlarda, yepyeni ufuklarla ve yepyeni umutlarla sürüp gitmesini diliyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu, banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha minnetle şükranla yad ediyorum. Şehitlerimize rahmet diliyorum. 
  Doğum günün kutlu olsun Canım Türkiye’m…

  Erzincan Haber