Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Perşembe

26°/ 15°

Cuma

28°/ 15°

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

26°/ 13°

Pazartesi

28°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

‘‘Zirai mücadele ilaçlarını dozunda ve zamanında kullanınız ‘’

Yayınlanma:
ABONE OL
‘‘Zirai mücadele ilaçlarını dozunda ve zamanında kullanınız ‘’

Erzincan Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, ceviz ağaçlarında görülen mantar hastalığına karşı üreticiler bilgilendirildi.
Geçen üretim sezonunda Erzincan’da önemli verim kayıplarına neden olan Ceviz hastalığı bu yılda tekrardan yaşanmaması için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bilgilendirmede bulundu.
Yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi: ‘ Geçen üretim sezonunda Erzincan’da önemli verim kayıplarına neden olan Ceviz Antraknozu cevizlerde zarar yapan mantari bir hastalıktır. Mücadele yapılmadığında önemli derecede verim kaybına neden olur. Hastalığın belirtileri, ağacın yaprakçık, meyve, genç sürgün ve yaprak saplarında görülür. Daha çok bir yaprak ve yaprakçık hastalığı olmasına rağmen, çok hasta meyvelerin perikarp (yeşil meyve kabuğu)’ın dan, meyve içine de geçen hastalık, meyvelerin depolanması sırasında, diğer fungal etmenlerinde hücuma geçmesine neden olacak zayıf meyveleri oluşturur, meyveler çabucak çürür.
Hastalık, genç yaprakların yaprakçıkları yarı büyüklüğünü geçtikten sonra enfeksiyon yapmakta, penetrasyon noktasının çevresinde güneşe tutulduğunda veya gözle görülür şekilde renk açılmaları yapmaktadır.
Daha sonra bu kısımlar sarımsı bir hale ile çevrilerek, orta kısımlar açık kahverengiden, koyu kahverengine değişen nekrotik dokulara dönüşür. Nekrotik lekeler noktalar halinde yaprakçık yüzeyine dağılmış halde görülürken, zamanla birleşerek yaprakçığın belirli bir kısmını veya tamamını kaplar.
Ağaç hastalıktan dolayı yaz ayı ortalarında, kenarları nekrozlardan kıvrık, kavruk veya tamamen ölü yapraklarla kaplanarak erken yaprak dökümü başlar. Bazen sonbahar gelmeden ağaç tamamen yapraksız kalabilir.
Yağışlı geçen yaz mevsimlerinde gece ve gündüz arası sıcaklık farkı fazla olduğu zamanlarda, sabah saatlerinde düşün çiğ hastalığın hızla yayılmasına neden olur.
Hastalık bir yaprak hastalığı olduğundan bitkinin asimilasyon (solunum) yüzeyini azaltarak, gelecek yıllara ait sürgün ve meyve oluşumunu olumsuz yönde etkiler ve verim düşüklüğüne neden olur. Hastalık alçak yerlerde, dere boyu, yamaçlar ve vadi içlerinde açık alanlara göre daha fazla ortaya çıkar.
Alınması gereken önlemler : Ceviz Antraknozu hastalığı için muhakkak kültürel ve ilaçlı mücadele yapılmalıdır. Hastalık kaynağı olan yere dökülmüş yapraklar sonbaharda toplanıp yakılmalı veya derine gömülmelidir. Ayrıca üzerinde hastalığın lekesi ve derince yaraları bulunan önceki yıllara ait dallar budanıp uzaklaştırılmalıdır.
İlaçlı Mücadele Zamanı :
1.İlaçlama:Tomurcukların yeni patlamaya başladığı, yaprakların kedi kulağı olduğu dönem,
2.İlaçlama:Yapraklardaki yaprakçıkların yarı büyüklüğünü aldığı dönemde,
3.İlaçlama:Meyvelerin fındık büyüklüğünü aldığı dönemde,
4.Ve diğer ilaçlamalar:Meteorolojik koşullar ve kullanılan ilacın etki süresi dikkate alınarak yapılmalıdır.
Kullanılabilecek İlaçlar ve Dozları : Etki Madde: Dozu: Maneb 80 WP 300 gr
ZİRAİ MÜCADELE İLAÇLARINI DOZUNDA VE ZAMANINDA KULLANINIZ…

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com