Erzincan Medya
12° Erzincan

Erzincan

12°

Erzincan

Pazar

13°/ 10°

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 12°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Yerli Fide Gözden Düşüyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Yerli Fide Gözden Düşüyor

Erzincanlı fide yetiştiricileri ithal ürünlerin yerli ürünlerin önüne geçmesinden dolayı şikâyetçi Üreticiler, fide fiyatları 1 TL 50 kuruş olduğu halde ithal fideler tercih ediliyor diyerek sitemlerini ifade ettiler.

Fide ekimlerinin bitimine sayılı günler kala yerli fide çiler şehir dışından getirilen fideler yüzünden bu sene yüksek oranda fide satışlarının düştüğünü belirtiyor. Yerli fide fiyatlarının da uygun olduğunu belirten yerli fide çiler yerli fide fiyatları 1 TL 50 kuruş olduğu halde ithal fideler tercih ediliyor diyerek sitemlerini ifade ettiler. Geçtiğimiz yıllarda yerli fideye rağbet yüksek olmasına rağmen bu sene yerli fidelerde yarı yarıya düşüş olduğu görülüyor. Gayri resmi yollarla satılan ve Kayseri’den gelen fidelerden dolayı Erzincan’da yetiştirilen fideler az ilgi görüyor.

Yerli fide üreticisi Murat Yıldırım :”Bu sene yağmur yağışlarının da etkisiyle zaten fide satışlarında düşüş yaşandı. Önceki yıllarda özellikle salata, domates, biber, patlıcan, kabak gibi fideler büyük rağbet görüyordu. Fakat bu sene tüm fide çeşitlerinde düşüş var. Ayrıca Kayseri ve batı tarafından gelen fideler yüzünden bizim kendi ürettiğimiz fideler az ilgi görmeye başladı. ”dedi.

Kayseri’den gelen fideler hakkında bilgi veren Yıldırım : “ Kayseri’den ve batı tarafından gelen fideler iklim dolayısıyla verin alınamaz. Erzincan da yetiştirilen fideler bu toprakların mahsulü olduğu için daha çok verim alınır.” şeklinde bilgi verdi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler