Erzincan Medya
16° Erzincan

Erzincan

16°

Erzincan

Pazar

31°/ 15°

Pazartesi

32°/ 19°

Salı

32°/ 19°

Çarşamba

29°/ 17°

Perşembe

30°/ 16°

Cuma

31°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Yeni Fobi Evlenme Korkusu Mu? Kimler Evlenme Korkusu Yaşar?

Yayınlanma:
ABONE OL
Yeni Fobi Evlenme Korkusu Mu? Kimler Evlenme Korkusu Yaşar?

Aile, çift ve evlilik danışmanı olan Anila Çelik, konuyla ilgili merak edilenleri cevapladı.

Yaşam koşullarının eskiye göre daha farklı bir hale gelmesiyle birlikte birçok insanda evlilik korkusu ortaya çıkmaya başladı. Evlenme korkusu neden ortaya çıkar, neleri içerir gibi soruların cevaplarını merak edenler de oldukça fazladır. İşte cevaplar…

Birlikte bir ömür geçirmeye karar verdiğiniz insanla birlikte mutlu bir hayat yaşamak istersiniz. Ancak beklenen düğün tarihi yaklaştıkça bu çeşitli kaygılar ve korkular ortaya çıkarabilir. Bu durum zamanla mevcut ilişkinizi de zedeleyerek farklı kanılara yol açabilir.

En yaygın fobilerden biri olan gametofobi ya da evlenme fobisi, aradaki mevcut ilişkinin yasal ve resmi bir hal kazanmasından kaynaklanan korkudur. Yunanca evlilik anlamına gelen “gamos” ve korku anlamına gelen “phobos” kelimelerden türetilerek ortaya çıkmıştır. Kişilerin çevrelerinden ya da ailelerinden gözlemledikleri evlilik tecrübeleri sonucu ortaya çıkar.

Evlilik Korkusu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Evlilik korkusunun birçok belirtileri olabilir. Özellikle düğün tarihinin yaklaşmasıyla öncelikle fiziksel belirtiler ortaya çıkabilir. Kusma, baş dönmesi, stres, mide bulantısı gibi fiziksel faktörlerin yanı sıra davranışsal faktörlerle de evlilik korkusu dışa yansıtılabilir. Partnerle sorunsuz giden ilişkiden kendini çekme, bir arada olmak istememe gibi durumlar ise partnerin evlilik yolunda devam etmek istemesinden kaynaklanır. Öyle ki bazı kişilerde henüz bir düğün planı olmasa bile düğün ve evlilik düşüncesinden rahatsız olarak hemen ortamı terk edebilir. Bu kişiler yaşadıkları korku sebebiyle çok eşliliğe ya da kısa süreli ilişkilere de yönelebilirler.

Evlilik Korkusunun Sebepleri Nelerdir?

Evlilik korkusunun sebepleri arasında en yaygın olanı, yakınlardan ya da aileden edinilen kötü evlilik tecrübesidir. Bunun dışında evlendikten sonra aşkın biteceği düşüncesi, ilişkinin son evresinin evlilik olması düşüncesi gibi sebepler de evlilik korkusunu tetikleyebilir. Kişilik özelliklerinden kaynaklı evlilik korkusu da ortaya çıkabilir. Örneğin kişi kendini mükemmel görüyorsa kendisine kimseyi layık görmeyebilir.

Evlilik Korkusuna Fobi Denebilir Mi?

Net olarak fobiler arasında sıralanamasa da ilk ortaya çıkışı kadınların kendi özgürlüklerini kaybedeceklerinden kaynaklanan bir korku ile olmuştur. Cinsel korku ve önyargılar da evlenme fobisinin oluşmasında etkilidir. Zamanla erkeklerde de görülebilen evlenme korkusu son dönemlerde oldukça fazla kişide görülmektedir. Çiftler, yaşadıkları korkuyu içlerinde yaşamaya devam ettikleri için mevcut korku büyüyerek fobi haline gelebilir. Burada önemli olan çiftlerin karşılıklı olarak çekince duyulan şeylerin konuşulmasıdır.

Evlilik Korkusu Tedavi Edilebilir Mi?

Sorunsuz bir ilişkinin bitmesine yol açabilen evlilik korkusunun tedavi edilmesi önemlidir. Burada ilk adım güvenmeyi öğrenmektir. Profesyonel bir yardım alarak partnerlerin ilişki içerisindeki kaygılarını dile getirmesi, beklentilerini belirtmesi ve güvenmeyi öğrenmesi gerekir. Geçmişten gelen korkular, önyargılar ya da başkalarında görülen kötü tecrübelerin de geride bırakılabilmesi ve her ilişkinin mimarlarının ayrı kişiler olduğunu bilmek gerekir. Partneri manipüle etmeden, açık bir ilişki sürdürmek, evlilik korkusunun ortadan kalkmasına ve belki de bir ilişkinin kurtulmasına yarayacaktır.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com