Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte herkesin korkulu rüyası olan terleme problemleri de ortaya çıkmaya başladı. Günlük hayatta, alışverişte ya da yolda yürürken sık sık rahatsızlık vermeye başlayan terleme problemi, birçok kişinin şikâyetçi olduğu bir konudur. Özellikle sıcak havalarda ciddi rahatsızlık veren terleme sorununa karşı alınabilecek çeşitli önlemler elbette mevcuttur. Bunları uygulayarak terleme sorununu tamamen ortadan kaldıramasanız da ciddi derecede azaltabilirsiniz.

Terleme problemi sebebiyle birçok insan dışarı çıkmaktan ve gündelik yaşamını sürdürmekten de rahatsız olabiliyor. Bu yüzden çeşitli yöntemler aramaya başlıyor. Bunlara maruz kalmamak için alabileceğiniz birkaç önlemle bu sorunu en aza indirebilirsiniz.

·         Pamuk içeren kıyafetler tercih edin. Saten ya da diğer kumaşlar yaz aylarında daha çok terlemenize sebep olur.

·         Çok yağlı ve tuzlu gıdalar da yaz aylarında ağır olacağı için terlemeyi arttırır.

·         Taze ve hafif içecekler tüketin. Asitli içecekler, çay ve kahveler terlemenizi arttırır. Bunun yerine limonata, yeşil su gibi sağlıklı ve fresh içecekler tüketin.

·         Normal sıvı tüketimi asla suyun yerini tutmaz. En az 2 litre günlük su içmeye çalışın.

·         Sıcak duş almak yerine daha ılık duş almayı deneyin. Böylece vücudunuzun harareti azalır.

FIRINDA ALABALIK FIRINDA ALABALIK

·         Deodorant ve pudra gibi ter önleyici ürünleri terledikten sonra değil, duştan sonra kullanın.

·         Hızlı hareket etmeyin, hızlı yürümeyin.

·         Stres ve yorgunluktan kaçının.

Tüm bunları uyguladığınız takdirde terlemenizde ciddi derecede azalma olacaktır. Özellikle yaz aylarında artan bu sorundan neredeyse kurtulma boyutuna gelebilirsiniz. Ancak bunlara rağmen eğer terleme problemleriniz azalmadığı gibi artmaya devam ediyorsa, kış aylarında da sizi rahatsız ediyorsa doktor muayenesi olmanızda fayda olacaktır. Bu şekilde size uygun olan tedavi yöntemi ile kısa sürede terleme sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Dermatoloji bölümünden randevu alarak terleme probleminizi doktor tedavisi ile çözebilirsiniz. Koltuk altı, el ve ayak bölgelerindeki terlemeler için uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde bu soruna son verebilirsiniz. Dermatoloji bölümü ameliyatsız şekilde terleme sorununuza çözüm bulacaktır. Eğer durum daha ileri ise ameliyatlı bir tedavi gerekebilir. Bu durumda da göğüs cerrahisi bölümüne görünerek tedavinize başlayabilirsiniz.