Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 13°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 11°

Salı

22°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Velilerde Okul Alışveriş Telaşı Başladı

Yayınlanma:
ABONE OL
Velilerde Okul Alışveriş Telaşı Başladı

Milyonlarca öğrenci okulların açılmasını dört gözle beklerken, veliler de ihtiyaç alışverişine başladı. Ancak raflarda yerini alan kırtasiye malzemelerinin fiyatı cep yakarken servis ücretleri de zamlardan nasibini aldı.

Milyonlarca öğrenci okulların açılmasını dört gözle beklerken, veliler de ihtiyaç alışverişine başladı. Ancak raflarda yerini alan kırtasiye malzemelerinin fiyatı cep yakarken servis ücretleri de zamlardan nasibini aldı.

12 Eylül’de başlayacak olan 2022-2023 eğitim-öğretim dönemine sayılı günler kala eğitim masrafları da gündeme geldi. Son fiyatlara göre Erzincan’da ilkokul 1. sınıfa başlayacak bir öğrencinin defter, kalem, silgi, boya, su matarası, beslenme ve okul çantası gibi malzemelerden oluşan ihtiyaç listesi en az bin 500 TL’yi buldu. Bu fiyat geçen yıl ortalama 400- 500 TL’ydi. Kalitesi daha yüksek ürünlerde ise bu rakam 3 bin TL’yi buluyor. Geçen sene ise 750 TL’ydi.

KIRTASİYE FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 300 ORANINDA ARTTI

Kırtasiye malzemesi ve kitap satışı yapan işletmeci, piyasada durgunluğun hâkim olduğunu söyleyerek, “Bu yıl kırtasiye malzemelerinin fiyatları geçen yıla göre yüzde 300 oranında arttı. Okula başlayacak bir öğrencinin sadece defter, kalem, silgi, boya, su matarası, beslenme ve okul çantası 3 bin TL’yi buluyor. Bir top A4 kâğıdının fiyatı geçen sene 19 TL iken bu sene 100 TL oldu. Test kitapları 50 TL’den 200 TL’ye yükseldi. Öyle bir durumdayız ki esnaf da vatandaş durum karşısında ne yapacağını bilmiyor. Bu yıl işlerimizde durgunluk hâkim. Veliler son ana kadar düşünüyor, en ucuz nereden alabilirim diye sürekli fiyat araştırması yapıyor” dedi.

SERVİS ÜCRETLERİNE ZAM

Benzin ve mazota gelen art arda zamlar okul servisi fiyatlarını da etkiledi. Çocuklarını servisle okula göndermek isteyenler bir kez daha düşündü. Fiyatlar iki katı arttı. Erzincan’da geçtiğimiz yıl ortalama 400 TL civarında olan servis ücretleri bu yıl 750 TL’ye yükseldi.

YARDIMCI KAYNAKLAR ÜCRETSİZ OLACAK

Bu yıl ders kitaplarının yanında yardımcı kaynakların da ücretsiz verileceğini müjdeleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Paramızla kitap alamıyorduk. Kitap bulamıyorduk. Üst sınıflardaki ağabeylerimizden teksir notlarını bile satın alamıyorduk. Ama şimdi kuşe kâğıtta basılı kitapları ücretsiz olarak her eğitim öğretim yılının başında sıralarının üzerinde yavrularımızın önüne koyuyoruz. Bu yıl ders kitaplarının yanı sıra yardımcı kaynakları da ücretsiz olarak okullar açıldığında öğrencilerimizin masalarında hazır edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dağıttığımız yardımcı kaynak tutarı 130 milyonu buluyor. Milli Eğitim Bakanlığımız tüm okullarımızın temizlik, kırtasiye, küçük onarım, atölye gibi bütçeleri bu yıl doğrudan okullara gönderdi. Temizlik işlerinde çalışacak 60 bin kişi okulların açılmasıyla görevlerine başlayacaklar” ifadelerini kullandı.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler