Erzincan Medya
25° Erzincan

Erzincan

25°

Erzincan

Pazar

30°/ 16°

Pazartesi

31°/ 19°

Salı

33°/ 19°

Çarşamba

31°/ 19°

Perşembe

29°/ 18°

Cuma

32°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Vakıf Katılım ilk murabaha sendikasyonunu gerçekleştirdi

Yayınlanma:
ABONE OL
Vakıf Katılım ilk murabaha sendikasyonunu gerçekleştirdi

İSTANBUL (AA) – Vakıf Katılım, sendikasyon piyasasına ilk kez çıktığı 150 milyon dolarlık murabaha sendikasyonu, Körfez bankalarının gösterdiği yoğun ilgiyle 246 milyon dolara ulaşarak başarıyla kapandı.

Vakıf Katılım’dan yapılan açıklamaya göre, banka, sendikasyon piyasasına ilk kez çıktığı 150 milyon dolarlık murabaha sendikasyonu, Körfez bankalarının gösterdiği yoğun ilgiyle 246 milyon dolara ulaşarak başarıyla kapandı. İşlem, gelen yoğun taleple 6 ülkeden 13 bankanın katılımı sonucu, 145 milyon dolar ve 82 milyon avro toplam fonlama sağladı.

Katılım bankacılığı prensipleri doğrultusunda 370 gün vadeli olarak düzenlenen sendikasyon finansmanı, dış ticaret finansmanında kullanılacak. Bank ABC’nin koordine ettiği sendikasyonda “Investment Agent” rolünü First Abu Dhabi Bank üstlendi. Diğer düzenleyici bankalar Emirates NBD Capital Limited (BAE), Kuwait International Bank K.S.C. (Kuveyt), Mashreqbank psc, (BAE), Sharjah Islamic Bank PJSC (BAE), Standard Chartered Bank (İngiltere) ve Warba Bank K.S.C.P (Kuveyt) oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, katılım bankacılığının sürdürülebilir bir büyüme yakalayabilmesi için fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Vakıf Katılım olarak kuruldukları günden bu yana faizsiz bankacılık prensiplerine uygun sermaye piyasasının gelişmesi için önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Göktaş, bu vizyon doğrultusunda 250 milyon dolarlık murabaha sendikasyon finansmanını hayata geçirerek dış ticaret işlemlerinde kullanılmak üzere reel sektör şirketlerine daha çok destek verebilme imkanına kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifada etti.

Göktaş, son derece başarılı geçen bir yılı geride bıraktıklarını belirterek şunları kaydetti:

“2017 yılı sonunda net karımız 138.1 milyon TL’yi buldu. Milli ekonomimize destek vermek amacıyla öz kaynaklarımızı da devreye sokarak topladığımızdan daha fazla fonu reel sektöre destek olarak sunduk. Bu doğrultuda 10.1 milyar TL fon toplarken, ekonomiye 13,2 milyar TL nakdi ve gayri nakdi finansman desteği sağladık. Strateji ve hedeflerimiz kapsamında şubeleşme çalışmalarına 2017 yılında da ağırlık vererek 31 şehirde 65 şube sayısına ulaştık. Kamu gücünü, yüzyıllara dayanan vakıf kültürüyle harmanlayan Vakıf Katılım olarak sahip olduğumuz dinamizmle yolumuza büyük bir hızla devam ediyoruz. Sektör pazar payımızı artırmak, ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak için büyük bir sorumlulukla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler