Erzincan Medya
13° Erzincan

Erzincan

13°

Erzincan

Pazar

13°/ 10°

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 12°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Üreticilere Kırmızı Örümcek Uyarısı

Yayınlanma:
ABONE OL
Üreticilere Kırmızı Örümcek Uyarısı

Ziraat Yüksek Mühendisi Orhun Erten, Temmuz ayına yaklaşılan şu günlerde üreticilerin özellikle kırmızı örümcek mücadelesine önem vermeleri gerektiğini dile getirerek üreticileri uyardı.

Erzincan’da  yaz aylarının gelmesiyle birlikte ürünlerde kırmızı örümcek Popülasyonunda artış görülebilme durumunun yaşanmasıyla Ziraat Yüksek Mühendisi Orhun Erten,  çiftçiye uyarılarda bulundu.

Üreticilerin  mücadele zamanını geçirmemeleri bu açıdan çok büyük önem arz etmekte olduğunu dile getiren Ertan konuşmasında şunlara yer verdi; “ mevsim itibariyle Erzincan’da şu dönemde yapılması gereken şeylerin başında kırmızı örümcek mücadelesi önemli. Bu durum özellikle kavun, karpuz ürünlerinde görülüyor.  Dayanabilir meyve ağaçları da bu duruma çok dayanamıyor. Akşam serin saatte zirai ilaçlar ile kırmızı örümcekle ilgili mücadele yapılırsa verimli olunur. Bu şekilde bu dönemde yapılacak koruma mücadelesinde başarı sağlanacaktır” dedi.

 

TANIMI VE YAŞAYIŞI

Akarlar çıplak gözle zor görülecek kadar küçük zararlılardır. Vücutlarında değişik şekil ve büyüklükte kıllar, dikenler ve tüyler bulunur.

 

 ZARAR ŞEKLİ

Kırmızı örümcekler ağaçların yapraklarında bitki özsuyunu emerek ve zehirli madde salgılayarak zarar yaparlar. Şiddetli zarar gören yapraklar kurşun veya gümüş rengini alırlar. Kırmızı örümcek zararı görmüş yaprakta, damarlar boyunca renk bozulması başlar ve yapraklar zamanla dökülür. Gelecek yılın meyve gözleri normal teşekkül etmez. Pişkin gözler az olur. Meyve verimi yıldan yıla düşer.

ZARARLI OLDUĞU BİTKİLER

 

Kiraz, elma, armut, şeftali, vişne, erik, kayısı, badem ve diğer meyve ağaçlarınada da zarar yaparlar.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler