Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 12°

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

25°/ 14°

Perşembe

28°/ 17°

Cuma

24°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Türkiye Maden İşçileri Sendikasından Anagold Açıklaması

Yayınlanma:
ABONE OL
Türkiye Maden İşçileri Sendikasından Anagold Açıklaması

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığı tarafında Erzincan İliç İlçesinde faaliyet gösteren Anagold Madenciliği işletmesinin geçici durdurulması karası sonrası Anagold Madencilikte yetkili sendikası Türkiye Maden İşçileri Sendikası Konya ve Havalisi Şubesi tarafından açıklama yapıldı.

Yetkili Sendikadan yapılan açıklamada, “bugün burada toplanma ve basın açıklaması yapma nedenimiz hepinizin malumu geçtiğimiz günlerde işyerimizde yaşanan iş kazası ve hemen aynı saatlerde sosyal medya ve birkaç TV kanallarında başlatılan linç kampanyasıdır.

Basın açıklamamız Üyelerimiz, Tüm Mesai Arkadaşlarımız ve İliç Halkının Ortak Sesidir. Birlik ve beraberliğimizin, Şehrimize İşyerimize sahip çıkmanın göstergesidir. Biz Türkiye Maden İşçileri Sendikası Konya ve Havalisi Şubesi olarak 2010 yılından buyana yani 12 yılı aşkın bir süredir Anagold Madencilikte yetkili sendikayız. Bu güne kadar 4 dönem Toplu İş Sözleşmesi imzaladık. Toplu İş Sözleşmemiz de; İşverenlerimiz ile ortak çalışma yaparak Çevre İkramiyesi Maddemiz Çevre Mevzuat Maddemiz ve Çevre Ödülü Maddemiz bulunmaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları ile ilgili maddelerimiz ise Uluslararası standartlardadır.

Sendikaların en önemli görevi; Üyelerinin maddi ve sosyal refahının yanı sıra sağlıklı ve güvenli ortamda çalışmaları için gerekli girişim ve gözlemlerde bulunmak varsa eksikler giderilmesi için müdahale ve uyarıları yapmaktır. İşyerimizde rutin olarak yapılan İş Güvenliği ve Çevre toplantılarına İşyerinde çalışan Sendika Yöneticilerimiz ve Temsilcilerimiz katılmaktadır. Ayrıca Gölge İSG Uzmanlarımız da işyerinde çalışan arkadaşlarımızdır. Bir tek çalışanımızın parmağı kanasa gereğini yapmakta bizlerin görevidir.

Şükürler olsun ki bugüne kadar İşveren-Çalışan işbirliği ve başarısı ile can kayıplı ya da arkadaşlarımızın zarar gördüğü bir iş kazası yaşanmamıştır. Son yaşanan olay ile ilgili ise acil müdahale yapılmış ve gerekli yerlere İşverenimiz tarafından resmi bildirimleri yapılmıştır. Daha Kazanın nasıl meydana geldiği teknik bir arızamı, ihmal mi ya da sabotajmı bunları araştırmaya başlamadan İşyerimize karşı bahsettiğimiz linç kampanyası başladı. İşyerimizin açıldığı günden itibaren asılsız iddia ve şikayetle sahte görüntülerle kamuoyu yaratmaya çalışan şantaj yapan menfaat sağlamaya kalkan ama her seferinde yalanları ortaya çıkan malum kişiler yeni senaryolarını devreye soktu ve Bazı Siyasilerden de destek alarak sosyal medya saldırılarına başladı. Belki bizlerin, İlçemizin varlığından bi haber Siyasetçiler malzeme yapmak için: emeğimiz ekmeğimiz üzerinden Siyasi rant elde etmek için KAPATILSIN naraları atmaya başladılar. Hatta tüm Altın Madenleri kapatılsın diyerek asıl amaçlarını ortaya koydular. Bazı Sosyal Medya ve Basın Kuruluşları kendi olaylarını gizleyip gündem yaratmak için ÇERNOBİL VAKASI başlıkları dahi attılar.

6,5 km uzaklıkta bulunan Fırat Nehrinin zehirlendiği, Derelerin Kırmızı aktığı balıkların öldüğü kanser hastalarının arttığı vs. gibi yalan haberlere ve resimlere hiç araştırmadan inananlar oldu ve istedikleri kamuoyunu oluşturdular. Gelinen nokta da 10 binlerce kişiye ekmek kapısı olan, İlçemize- Ülkemize ciddi Katma Değer girdisi olan işyerimizde üretim geçici olarak durduruldu.

İlgili Bakanlıklarımızın İş Sağlığı ve Güvenliği ile Çevre Konusunda hassasiyetini biliyoruz, güvenimiz sonsuzdur. İşverenimiz tarafından Teknik aksaklıklar giderildikten sonra gerekli denetimlerin ardından Şirketimizin tekrardan üretime geçmesi ile beraber, biz Emekçilerin üzerinde oynanan kirli oyunların da ortaya çıkacağını hep birlikte göreceğiz.

Sonuç olarak, şuan içinde bulunduğumuz olağan dışı gelişmelerin, İşyerimize ve İlçemize karşı yapılmak istenen karalama çalışması ve çirkin bir kumpas olduğunun farkındayız. Biz çalışanlar olarak İşyerimizin kurulduğu ilk günden itibaren İşçi Sağlığı ve Güvenliğine, Çevreye, kısacası İnsana ve Doğaya verdiği önem ve hassasiyete sonuna kadar şahidiz. Çünkü bu işyerinde çalışan biziz. Bu Memlekette yaşayan biziz. Bu memleket bizim. Kendimiz Çocuğumuz Annemiz Babamız bu Memlekette yaşamaktayız ve Maden olmasa da bu topraklarda yaşamaya devam edeceğiz. Cenazelerimizi Bu Topraklara defin ettik. Kendimize, topraklarımıza, ata mirasımıza, suyumuza, havamıza yalan haberlerde geçtiği şekilde zarar verdirecek de değiliz. Çevre Bizim Sözde değil özde Çevrecide biziz.

Havasını soluyan biziz Fırat’ın suyunu içen bizleriz. Emeğimizden ekmeğimizden elinizi çekin, İlçemiz ve biz emekçiler üzerinden sözde siyaset yapmayı bırakın, Size bu topraklardan ekmek de çıkmaz malzeme de, tüm çalışanlar ve İliç Halkı olarak ekmeğimizin derdin de işimizin başındayız.

Sendika yetkilisinin yapmış olduğu konuşmanın ardından Anagold maden işletmeciliği çalışanları kol kola girerek yürüyüş yaptı.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com