9-12 Ekim 2022 tarihlerinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ev sahipliğinde Türk Devletler Teşkilatı Aksakallılar Konseyi başkanı Binalı Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde "Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu" düzenlenecek.

coğrafya, sosyoloji, halkbilimi, antropoloji, turizm, uluslararası ilişkiler, ekonomi, belediyecilik, ilahiyat, kamu idaresi, hukuk, ulaştırma ve haberleşme gibi birçok alanda bilimsel araştırmalara ortak bir zemin oluşturmak için tertip edilecek.

9 Ekim Pazar günü Uluslar arası Refahiye (Dumanlı) Gençlik festivali kapsamında Türk Devletler Teşkilatı Aksakallılar Konseyi başkanı Binalı Yıldırım’ın da katılımları ile doğa yürüyüşü ve çeşitli sportif faaliyetler gerçekleştirilecek.

Uluslar arası Türk Dünyası Sempozyumu Prof. Dr. Ruhi Ersoy’un, Türk Devletlerinin Bağımsızlığının 31. Yılı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun 100. Yılı münasebetiyle 2023’ e doğru Türkiye ve Türk Dünyasının dünü, bugünü ve geleceği konulu sunumu ile devam edecek.

Sempozyum kapsamında Ergan Dağı etkinlikleri kapsamında Türk Dünyası ateşi yakılacak. Müzik Dinletisi ve Mehter takımı gösterisinin ardından Türk Devletler Teşkilatı Aksakallılar Konseyi başkanı Binalı Yıldırım, EBYÜ kütüphanesinde Müzik dinletisi, Moderatör eşliğinde gençlerle ulusal basında canlı yayınla sohbet gerçekleştirecek.

10 Ekim’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi kongre salonunda “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz’deki Tarihsel önemi” konulu konuşma gerçekleştirecek. Ardından Türk Devletleri teşkilatı genel sekreteri Baghdad Amreyev, “Türk Dünyasında işbirliği ve teşkilatın 2040 vizyonu” konulu sunum yapacak. Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın, “geçmişten günümüze Türk Denizciliği konulu konuşmalarının ardından, eski vali Güngör Azim Tuna, “Türk Dünyasında Çocuk Meselesi konulu sunum yapacak. Milli Savunma eski bakanı Dr. M. Vecdi Gönül, Batı yöntemleriyle Batılaşma, Türk sanayinin gelişiminde ofsetin rolü konulu konuşmasını gerçekleştirecek. Aynı gün İzmir Devlet Türk Dünyası dans ve müzik topluluğu gösterisi yapılacak.

11 Ekim tarihinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Yanlızbağ Yerleşkesi Amfi Tiyatro salonun da Kıraç konseri gerçekleştirilecek.