Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

24°/ 13°

Cuma

24°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Tüm Renkleriyle Bilimi Keşfet Erzincan Bilim Şenliği-2 Açılışı Yapıldı

Yayınlanma:
ABONE OL
Tüm Renkleriyle Bilimi Keşfet Erzincan Bilim Şenliği-2 Açılışı Yapıldı

“Tüm Renkleriyle Bilimi Keşfet; Erzincan Bilim Şenliği-2” İsimli TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Açılışı Yapıldı. Toplamda 63 atölyenin sergilendiği proje; 1 yürütücü, 98 atölye lideri,4 konuşmacı, 47 rehber, 1 sağlık görevlisi ve 4 güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 155 kişiden oluşuyor.

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri 2022/1 Çağrısı kapsamında Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü adına yürütücülüğünü Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni Hamza Albayrak’ın yaptığı Tüm Renkleriyle Bilimi Keşfet: Erzincan Bilim Şenliği-2 isimli projesinin açılışı gerçekleşti.

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü adına Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu Öğretmeni Hamza Albayrak’ın TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği alanında hazırlamış olduğu ve proje yürütücülüğünü yaptığı “Tüm Renkleriyle Bilimi Keşfet; Erzincan Bilim Şenliği” adlı projenin açılışı Erzincan Saat Kulesi Meydanında gerçekleştirildi.

Açılışa Vali Yardımcısı Ömer Özbay, Belediye Başkan Yardımcısı Savaş Sinanoğlu, İl Millî Eğitim Müdür Vekili Ferhat Albayrak, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri, Erzincan TÜBİTAK 4007 İzleme Sorumlusu Prof. Dr. Abdülkadir Çoban, okul idarecileri, görevli öğretim üyeleri ve öğretmenler, veliler ve projede görevli öğrenciler katılım sağladılar.

İlgili projenin gerçeklemesinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Erzincan Belediyesi, Erzincan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Erzincan Doğa Koruma ve Millî Parklar İl Şube Müdürlüğü, Erzincan Türk Hava Koruma Müdürlüğü destek vermektedir. Yürütücülüğünü Fen Bilimleri öğretmeni Hamza Albayrak’ın üstlendiği projede, başta geleceğimiz olan gençlerimiz olmak üzere yedi den yetmişe tüm yaş gruplarına hitap eden etkinlikler yer almaktadır. Proje içerisinde bilim, sanat, astronomi, üretim, kodlama, teknoloji, tasarım ve doğa konseptlerinde sergi, söyleşi, doğa gözlemi ve konser yer almaktadır.  Toplamda 63 atölyenin sergilendiği proje; 1 yürütücü, 98 atölye lideri,4 konuşmacı, 47 rehber, 1 sağlık görevlisi ve 4 güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 155 kişiden oluşturmakta.

Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının başvuru yapabildiği TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri 2022/1 Çağrısı Kapsamında desteklenmesine karar verilen toplam 49 projeden 41 tanesi Bakanlığımıza bağlı Okul ve Kurumlardan başvuru yapılan projelerdir. Başta gelecek kuşaklar olmak üzere toplumun farklı kesimlerindeki katılımcılar için bilim kültürünün yaygınlaşması, bilimin değerinin fark edilmesi, bilime ve bilim insanına yönelik bakış açısının ve tutumun geliştirilmesi amacıyla farklı disiplin alanlarındaki kavramların öğretici ve ilgi çekici bir şekilde toplum ile buluşturulması amaçlanmaktadır. Erzincan ilinde öğrenim görmekte olan öğrenciler ile yerel halkın bilim ile buluşturulması, bilime ve bilim insanına olan ilgi ve tutumun geliştirilmesi konusunda büyük bir öneme sahip olduğu söylenebilir. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak projede emeği geçen başta öğretmenlerimize, öğrencilerimize, proje ekibimize, proje çalışma arkadaşlarımıza, projede görevli öğrencilerimize teşekkür eder, projenin Erzincan’a hayırlı olmasını dilerim” denildi.

Proje yürütücülüğü görevini yürüten Fen Bilimleri öğretmeni Hamza Albayrak proje hakkında yaptığı bilgilendirmede, ’Proje içerisinde 62 tane randevulu atölye mevcut.  Bununla birlikte; söyleşiler, sergiler, konserler de yer alıyor. Projenin genel amacı bu şehirde yaşayan öğrencilere, öğretmenlere, vatandaşlara bilimi sevdirmek, bilimle buluşturmak ve bilimin toplum tarafından yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak. Bu amaçla oluşturduğumuz atölyelere okullardan geniş bir başvuru aldık. Toplamda 5 bin civarında randevulu öğrencimiz alanı belirlenen randevu saatinde etkinliklere katılacaklar. Etkinlikler içerisinde; bilim, kültür, fizik, kimya, biyoloji, matematik, kodlama, teknoloji gibi alanlar bulunuyor. Katılımcıların her birinin ilgisini çekecek, hizmet edebilecek yeterli çeşitliliğe sahip. Bu yıl ikincisini gerçekleştiriyoruz. Bu sayede bilimin toplumda yaygınlaşmasını amaçlıyoruz” dedi.

Açılışta stantları gezen Vali Yardımcısı Ömer Özbay burada yaptığı konuşmasında, “Bugün Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen “Tüm Renkleriyle Bilimi Keşfet; Erzincan Bilim Şenliği-2” İsimli TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği açılışını gerçekleştirdik. Projemizde 97 eğitmen 62 atölyede, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerimize atölyelerinde yaptıkları projeleri sergileyecekler ve bu projeleri deneme imkânları olacak. Projemiz TÜBİATAK tarafından toplam 100 bin TL’lik bir ödenek ile desteklenen bir proje diyerek destek olan herkese teşekkür” etti.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler