Erzincan Medya
24° Erzincan

Erzincan

24°

Erzincan

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

21°/ 13°

Pazartesi

22°/ 12°

Salı

23°/ 12°

Çarşamba

27°/ 15°

Perşembe

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Trafik lambaları dörtleniyor beyaz trafik ışığı geliyor! İşte anlamı…

Yayınlanma:
ABONE OL
Trafik lambaları dörtleniyor beyaz trafik ışığı geliyor! İşte anlamı…

Trafik lambaları dörtleniyor beyaz trafik ışığı geliyor! İşte anlamı… – Trafikte araç sayısı her geçen gün artmaya devam ederken gelişen teknoloji araç sektörünü de etkilemeye devam ediyor. Yeni teknolojiler kullanılarak artık otonom ve yarı otonom araçlar üretilirken elektrikli otomobiller sonrasında trafik lambalarında yeni bir değişiklik zorunluluğu ortaya çıktı.

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi tarafından hazırlanan araştırma raporuna göre sürücüsüz elektrikli otomobil modelleri nedeniyle trafik lambalarının 4’e çıkartılması gerektiği ifade edildi. Hali hazırda trafik lambaları tüm dünyada 3 renkli olarak kullanılıyor. Yeşil trafik lambası, kırmızı trafik lambası ve sarı trafik lambası sonrasında birde şimdi beyaz trafik lambası geliyor…

BEYAZ TRAFİK LAMBASI NEDİR, NE ANLAMA GELİR?

Yapılan çalışma ile yeni ışığın trafik sorununu da büyük oranda ortadan kaldıracağı tezi de ortaya konuldu. Trafik lambasında bulunan mevcut yeşil, sarı ve kırmızı renklere bir renk daha eklenmesi gerektiğini belirten üniversitesi akademisyenleri, bu rengin de “beyaz” olması gerektiğini belirtti.

Üniversite tezine göre “Beyaz ışık” olarak bilinen bu yeni dört renkli sistem, hem araçlar hem de yayalar için trafik akışını yüzde 25 oranında iyileştirebiliyor. Nitekim otonom araçlar sadece kendilerini sürmekle kalmıyor, aynı zamanda trafik akışını iyileştirmek için birbirleriyle ve merkezi trafik bilgisayar sistemiyle de iletişim kuruyor. Araştırmacılar bu yeni sistemi gerçek dünyada test etmek için pilot bir test ortamı kurguluyor.

Yapılacak olan böyle bir düzenlemenin son dönemde artan trafik yoğunluğunu da azaltacağı belirtilirken uygulamanın ilk olarak ABD’nin pilot olarak belirleyeceği illerde uygulamaya alınacağı, ardından başarı oranına göre tüm ülke geneline yayılabileceği ifade edildi. Otonom araçların olduğu tüm ülkelerde beyaz trafik lambasının kullanımının zorunlu olduğu belirtilirken söz konusu düzenlemin trafikte yaşanan sorunları yüzde 25 oranında azaltabileceği ifade edildi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com