Erzincan'da Ağustos ayında 392 konut satıldı Erzincan'da Ağustos ayında 392 konut satıldı

Enflasyonun yükselmesiyle birlikte önemli ölçüde fiyatlarda yükselme meydana geldi. Normal olan yükselmenin yanı sıra birde firmalar ve işletmeler tarafından enflasyon dışında gizli fiyat artışları yapıldığı görüldü.

Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili çarpıcı bir uyarıda bulundu. Sattıkları ürünün adet, ambalaj ve gramaj hesaplamasında değişiklik neticesinde fiyat artışı yapan firmalara önemli bir uyarı yapıldı. Ticaret Bakanlığı'nca para cezası bu tarz fiyat artışı yapan işletmelere uygulanacak.

Bakanlıktan Önemli Açıklama

Son zamanlarda artan şikayetler doğrultusunda satışa sunulmakta olan ürünlerin miktarlarında azalma olduğu fakat fiyatlarının gene yüksek miktarda olduğu şekilde vatandaşa sunulduğu tespit edildi. Bu durumun doğal olarak aleni artışa değil gizli artışa sebebiyet verdiği uyarısı yapıldı.

Mevcut bulunmakta olan bu haksızlığın ortadan kaldırılması için 81 Ticaret İl Müdürlüğü'nün talimatlandırıldığı bilgisi verildi. Haksız ticaretin bu yaptırımlarla önüne geçilmesi planlanıyor.

"Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'ne intikal eden konuya ilişkin tespit tutankaların incelenmesinin ardından üretici-satıcı firmaların savunmaları alınacak ve devamında mevzuatın amir hükmüe aykırı mahiyetteki haksız ticari uygulamalara idari para cezaları uygulanacaktır" açıklaması Ticaret Bakanlığı tarafından yapıldı.

Tüketicilere ayrıca yanıltıcı ambalaj uygulaması tespit etmeleri durumunda konuyu mutlaka Reklam Kurulu'na veya Ticaret İl Müdürlüklerine bildirmeleri noktasında uyarılar yapıldı.

Ticaret Bakanlığı çeşitli kanallardan kendilerine iletilen şikayetleri dikkate aldıklarını ve takibini titizlikle takip ettiklerini yapmış oldukları açıklamada belirtti.