Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Telefon Numarasının Neye Göre Belirlendiğini Biliyor Musunuz?

  Telefon numaralarının nasıl oluşturulduğunu ve belirlendiğini detaylı bir şekilde ele alacağız.

  Telefon numaralarının nasıl oluşturulduğunu

  Telefon numaraları, günümüzde iletişim için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Günümüzde pek çoğumuz telefon numaralarının nasıl belirlendiği hakkında pek fazla bilgiye sahip değiliz. Siz değerli okurlarımız için oluşturmuş olduğumuz bu bilgi vericiyazıda, telefon numaralarının nasıl oluşturulduğunu ve belirlendiğini detaylı bir şekilde ele alacağız.

  Telefon Numarası Nedir?

  Telefon numarası, telekomünikasyon ağı üzerinden yapılan sesli veya yazılı iletişim için kullanılan benzersiz bir tanımlayıcıdır. Her telefon numarası, bir kişiye veya bir cihaza ait özel bir kimlik olarak düşünülebilir. Telefon numaraları genel olarak bir ülke kodu, bir alan kodu ve bir abone numarası olmak üzere üç bölümden meydana gelmektedir.

  Telefon Numaraları Nasıl Oluşturulur?

  Telefon numaralarının oluşturulması oldukça detaylı bir süreçtir ve her ülkenin kendi belirlediği kurallara göre bu süreç yönetilmektedir. Günümüzde sürdürülen prosedür, genel olarak aşağıdaki verilen bilgiler ile yapılmaktadır.

  • Ülke Kodu

  Her ülkenin telefon numaraları için bir ülke kodu vardır. Belirlenen kod, bir telefon numarasının hangi ülkeye ait olduğunu belirlemek için kullanılır. Örneğin, Türkiye’nin ülke kodu +90’dır. Bu kod ülkelerden ülkeye göre farklılık göstermektedir.

  • Alan Kodu

  Alan kodu, bir ülke içindeki belirli bir bölgeyi veya şehri temsil eden bir koddur. Belirlenen bu kod, telefon numarasının hangi bölgeye ait olduğunu gösterir. Örneğin;İstanbul ilinde bu alan kodu 212 ve 216 dır.

  • Abone Numarası

  Abone numarası, bir telefon hattının veya bir abonenin benzersiz kimliğini temsil eden bir numaradır. Sistem tarafından belirlenmiş olan bu numara, herhangi bir telefon numarasının sahibini belirlemek için kullanılır. Abone numarası genel olarak 7 ila 10 haneli bir sayı dizisinden oluşmaktadır.

  Erzincan Haber