Evde kaktüs bakımı

Bitkinin başarısını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey var. İşte bazı ipuçları.

Evde kaktüs bakımı

İç mekan kaktüslerinin nasıl yetiştirileceğini ve bakımını merak ediyor olabilirsiniz. Kaktüs Bakımı diğer bitkiler kadar kolay olmasa da iç mekanlarda da keyifle kullanmak mümkündür. Bitkinin başarısını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey var. İşte bazı ipuçları.

Toprak

Öncelikle, iç mekan kaktüsünüz için uygun toprağı seçtiğinizden emin olun. Bu çok önemlidir, çünkü farklı toprak türleri, nem emilimine ve tutulmasına farklı tepkiler verir. Gevşek, gözenekli toprak, bitkinin fazla su tutmamasını sağlayacaktır. Düzgün tahliye olmazsa, aşırı nem kök çürümesine neden olabilir. Benzer şekilde, toprak çok ağır ve sıkı ise bitki ıslak olacaktır.

Kaktüsünüzü dikmeden önce, programını bildiğinizden emin olun. Sabahın erken saatlerinde suladığınızdan emin olun çünkü günün sıcağı kaktüsün sivri uçlarındaki ve yarıklarındaki fazla suyu kurutmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca kaktüsü iç mekanda güneşli bir pencereye veya çok büyük olmayan bir saksıya da dikebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, onu açık bir alana dikebilir ve büyümesini izleyebilirsiniz!

Sukulent de bir kaktüs çeşididir. Bu nedenle kaktüs için zengin çeşitliliğe sahip odluğunuzu bilmelisiniz.

Sulama

Kaktüsünüzü sularken, suyun saksıdan dışarı akmasına ve bitkinin kök yapısını tamamen ıslatmasına izin verdiğinizden emin olun. Sağlıklı bir kök sistemi oluşturmak bitkinin hayatta kalması için esastır. Alttaki birkaç cm gerçekten kuru olmadıkça, iç mekan kaktüsünüzü sulamamayı unutmayın. Kaktüsünüzü sadece gerektiğinde sulamak bitkinin büyümesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca kaktüsünüze yeterli miktarda su vermelisiniz. Kaktüsler, gövdelerinde su depoladıkları için fazla su içmeden yaşayabilirler. Ancak haftada en az iki kez toprağı nem açısından kontrol ettiğinizden emin olun. Tahta bir çubuk, toprağın kuru olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Toprak ilk iki ila üç inçte nemli olmalıdır. Kök çürüklüğünü önlemek istiyorsanız, yüzde 50 organik ve yüzde 50 inorganik olan bir toprak karışımı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bitkinizi derinden suladığınızdan emin olun ve çürümeyi önlemek için düzenli olarak buğulamayı unutmayın. Bitkinizi yaprak biti gibi zararlılar için düzenli olarak kontrol edin ve bir kısım suya 3 kısım ovma alkolü püskürterek onları tedavi edin.

Saksı değişimi

Kaktüsünüzü yılda bir kez saksı değiştirmelisiniz. Saksı değiştirmeden önce, saksıyı kaktüsten dikkatlice çıkarmalı ve aynı boyutlara sahip daha küçük bir saksıya yeniden yerleştirmelisiniz. Bitkiyi saklarken kaktüs saksı karışımı kullandığınızdan emin olun. Eski toprağı saksıdan çıkarmak için köklere hafifçe vurun ve ölü veya kuru olanları kesin. Toprak kuruduktan sonra tabanın etrafına sıkın.

Saksı değişimi için elbette bir kaktüse sahip olmanız gerekir. Binbir çeşit güzel çiçek için en hızlı sipariş https://www.kalitecicek.com/bolge/bahcelievler-istanbul linkine tıklayabilirsiniz.

Kaktüsünüz saksısını aşıyorsa, en iyi çözüm onu ​​bağışlamak veya daha küçük bir örnek satın almaktır. Unutmayın, boğulmasına izin vermemelisiniz, çünkü bu yara dokusuna ve diğer sorunlara yol açacaktır. Çok fazla sulama çürümeye yol açar ve düzeltilemez. Büyük bir kök sistemine sahip bir kaktüs aşırı sulanmaya eğilimlidir, bu nedenle bundan kaçınmak en iyisidir.

Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak 04:47
Güneş 06:10
Öğle 12:17
İkindi 15:36
Akşam 18:15
Yatsı 19:32
Sağlık Haberleri