Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Su Orucu: Su Orucu Nedir? Su Orucunun Yararları ve Zararları!

  Kısa sürede fazla kilo vermek istiyorum,vücuduma düzen vermek istiyorum diyorsanız su orucu tam size göre.Fakat öncesinde bilmeniz gereken bazı şeyler var.

  Kısa sürede fazla kilo

  Kısa sürede fazla kilo vermek istiyorum,vücuduma düzen vermek istiyorum diyorsanız su orucu tam size göre.Fakat öncesinde bilmeniz gereken bazı şeyler var.

  Bu yazımızda sizlere, su orucu hakkındaki hemen hemen herşeyden bahsederek sizleri bilgi sahibi yapmaya çalışacağız.

  Su Orucu Nedir?

  Şifa orucu olarak da bilinen su orucu, sadece su tüketilerek yapılan bir diyet türüdür. Dünyada obezite sorununun baş gösterdiği bu zamanlarda, hızlı kilo verme yöntemi olarak da uygulanan su orucu gündem haline gelmeye başlamış durumda.

  Yapılan araştırmalar sonucunda su orucunun “sağlığa katkıları olduğu” söylense de, vücuda büyük zararlar verebileceği rivayetleri dolaşmakta. Bu diyet türünü denemeden önce doktorunuza sormak, sizin için en iyisi olabilir.

  Su Orucu Nasıl Tutulur?

  24 ile 72 saat arasında sürdürülebilen su orucu, sudan başka bir gıda tüketilmeden yapılır. Eğer bu süre aralığından daha uzun bir sürede yapılacaksa, mutlaka ama mutlaka doktor kontrolünde yapılmadılır ve su orucu her bünyeye uygun olmayabilir.

  Neden Su Orucu Tutulur?

  İnsanların su orucu tutma nedenleri genellikle;

  l

  Fazla kilolarını kaybetmek,

  l

  “Detoks” (vücuttaki toksik maddelerin tıbbi veyahut fizyolojik olarak uzaklaştırılması),

  l

  Sağlık açısından katkıları sebepleriyle so orucu tutmayı tercih ediyor.

  Su Orucunun Faydaları Nelerdir?

  Doktorlar bazı hastalıklar için risk faktörlerine sahip kişilere kısa vadeli aç kalmayı öneriyor. Bu hastalıklar içinde:

  l

  Kalp rahatsızlıkları,

  l

  Yüksek tansiyon,

  l

  Kolestorol

  l

  Şeker hastalığı,

  l

  Fazla kilolu olmak gibi hastalıklar bulunuyor.

  Bu rahatsızlıklar birbirleriyle bir zincir halindedir. Vücut varken kullanmak konusunda öncelik verdiği karbonhidratları bulamadığı taktirde, vücutta depolanmış olan yağları kullanır ve bu sayede vücuttaki yağlar hızlıca yakılır ve büyük miktarda kilo verme işlemi gerçekleşmeye başlar.

  Bunun yanı sıra, diyetisyenler su orucu ile hızlı bir kilo kaybındansa, sağlıklı beslenme ile birlikte, yavaş ve düzenli spor hareketleri eşliğinde gerçekleşen bir kilo kaybını tastikleyip savunmuşlardır.

  Şuan için kesin olmasa dahi, su orucunun bazı kronik hastalıkların riskini azalttığı yönünde çalışmalar mevcut. Fakat bu araştırmalar henüz yeterli değil.

  Polimerlik erken tıbbın babası olarak kabul edilen, ve aynı zamanda astronom, yazar ve düşünür olan İbn-i sînâ(MS 08/980-MS 22/06/1037)’nın hastalarına 72 saatlik su orucu uygulattığı rivayetleri söylenir.

  Günümüzde ise, hayatımıza her ne kadar istemesek dahi sızan toksik maddelere karşı, su orucu gayet iyi bir işlev görmekte olduğu belirtiliyor fakat henüz kesinleşmiş değil.

  Kimler su orucu tutmamalı?

  l

  18 yaşından küçükler ve yaşlılar,

  l

  hamile veyahut emziren kadınlara,

  l

  tip 1 şeker hastalığı bulunanlara,

  l

  migreni olanlara,

  l

  kalp rahatsızlıkları bulunanlara tedavi edilmez.

  Sizin böyle bir probleminiz yoksa bile, doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

  Su Orucu Bazı Hastalıkların Şiddetini Artırabilir.

  Su orucu bazı hastalıklara iyi gelse dahi bazı hastalıkların ise şiddetini artırabilir. Eğer aşağıdaki sağlık problemlerini yaşıyorsanız doktora danışmadan asla su orucu tutmamalısınız:

  -Gut: Su orucu esnasında bol su tüketiminden dolayı idrar artışı yaşanır ve bu gut hastaları için riskli bir madde olan ürik asit üretimini artırabilmektedir.

  -Şeker Hastalığı: Uzun süre aç kalmak, şeker hastaları için olumsuz etkenlerden biridir.

  -Kronik Böbrek Rahatsızlıkları: Su orucu, kronik böbrek yetmezliği olan bireylere daha büyük zararlar verebilir.

  Sonuç oşarak;su diyeti, günümüzde popülerlik kazanmasına karşılık, hala etkileri araştırılmaya devam eden bir diyet modelidir ve uygulamadan önce bir doktora danışmakta yarar vardır.

  Erzincan Haber