Erzincan Medya
13° Erzincan

Erzincan

13°

Erzincan

Pazar

13°/ 10°

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 12°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Staj ve Çıraklık mağdurlarına emeklilik yolu açıldı! TBMM’den tarih verildi 250 bin kişi şak diye emekli olacak

Yayınlanma:
ABONE OL
Staj ve Çıraklık mağdurlarına emeklilik yolu açıldı! TBMM’den tarih verildi 250 bin kişi şak diye emekli olacak

Ülkemizde belirli yıllar boyunca şartları karşılayarak çalışan binlerce kişi emekli olabilmek adına çalışma hayatını sürdürüyor. Emekli olmak için bekleyen ve 24 yıl boyunca Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak mücadele veren 2 milyona yakın vatandaş çıkan yasa ile emekli olabildi. EYT Yasası ile 8 Eylül 1999 öncesi işe giriş tarihliler emekli olurken star ve çıraklık mağdurları da haklarına kavuşmak üzere ses yükseltmeye devam ediyor.

Emeklilik yolunda Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) onayı çıktı. TBMM, staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının yüzünü güldüren bir karara imza atarken emeklilik hesaplamalarında değerlendirilecek süreye ilişkin detaylar belli oldu. Geçtiğimiz yıl kabul edilen EYT düzenlemesi ile birlikte staj ve çıraklık mağdurları kapsam dışında kalırken yaklaşık 250 bin kişi mağdur olmuştu. Staj ve çıraklık mağdurları için beklenen düzenleme açıklaması geldi.

EYT KAPSAMINDA STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURLARI İÇİN YENİ GELİŞME

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), staj ve çıraklık sigortası mağdurlarını sevindirecek bir kararı onayladı. Uzun süredir hak talep eden çalışan ve emeklilik hesaplamalarında staj ile çıraklık sürelerinin dikkate alınmaması nedeniyle mağdur olan binlerce vatandaş için yeni bir kapı açıldı. Yeni gelişme son dakika olarak duyurulurken TBMM onayı ile staj ve çıraklık mağdurlarına yeni müjdenin verilebileceği ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile hayata geçirilen EYT düzenlemesi, 2 milyona yakın vatandaşa erken emeklilik imkanı sunarken, staj ve çıraklık sürelerinin bu hesaplamalardan muaf tutulması mağduriyet yaratmıştı. TBMM’nin konudaki onayı ile artık sürelerin emeklilik hesaplamalarında yer alacağı bildirilirken yeni düzenlemenin staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının yıllardır dile getirdiği mağduriyetin giderilmesi adına atılan büyük bir adım olacağı ifade edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yapacağı açıklamalar merakla takip edilirken erken emeklilik hakkına kavuşmak isteyen Staj ve Çıraklık mağdurları da gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapacağı duyuruları dikkatle takip edilirken yerel seçimlerin ardından Meclis’in açılması ile konunun detaylarının ele alınacağı kaydedildi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler