Erzincan Medya
° Erzincan

°

Çarşamba

25°/ 13°

Perşembe

26°/ 15°

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

24°/ 14°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 13°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Son 5 yılda Kurban Bayramı internet trafiği 19 kat arttı

Yayınlanma:
ABONE OL
Son 5 yılda Kurban Bayramı internet trafiği 19 kat arttı

İSTANBUL (AA) – Arife dahil 5 günlük bayram tatili boyunca 22,5 milyon GB data kullanan Turkcell müşterileri, bayram süresince 1,7 milyar dakika konuşma yaptı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Turkcell, Kurban Bayramı’nı kapsayan 20-24 Ağustos’ta yoğun bir bayram trafiği geçirdi.

5 günlük sürede Turkcell’liler mobil internetten yoğun olarak faydalanırken, bu yılki data kullanımı geçen Kurban Bayramı’na göre 5 milyon GB daha arttı. Bu bayramda Turkcell’liler 22,5 milyon GB data kullandı.

Böylece 5 yıl önceki Kurban Bayramı’na göre internet trafiği 19 kat artış gösterdi. 2013 yılının Kurban Bayramı’nda kullanım 1,2 milyon GB’tı.En fazla data kullanımının yapıldığı ilk 10 il ise sırasıyla İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Muğla, Bursa, Mersin, Balıkesir, Hatay ve Kocaeli oldu.

Bayramda Turkcell’liler 1,7 milyar dakika konuştu. En fazla konuşma 408 milyon dakika ile bayramın birinci günü gerçekleştirildi. Konuşma trafiğinin en fazla yaşandığı il İstanbul oldu. Bayramda en çok konuşan 10 il sıralamasında İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Diyarbakır, Adana, Muğla ve Gaziantep takip etti.

– Bayramda BiP ile 761 milyon mesaj atıldı

Türkiye, bayramda milli uygulama BiP’i tercih etti ve BiP’i kullananların sayısı geçen yılın Kurban Bayramı’na göre 3 kat arttı. BiP ile bayram boyunca 11 bin dakika görüntülü, 21 bin 800 dakika sesli arama yapıldı. BiP kullanıcıları, grup görüntülü görüşme özelliğini ise bayram boyunca 278 bin dakika kullandı.

Bayram mesajlarını BiP’ten göndermeyi tercih eden Turkcell müşterileri kendi data paketlerinden harcama yapmadı. BiP üzerinden gönderilen mesaj sayısı da geçen yılki Kurban Bayramı’na göre 4’e katlandı ve bu bayram yaklaşık 761 milyon adet bayram mesajı gönderildi.

– Yurt dışı konuşmaları 6 milyon dakikaya ulaştı

Öte yandan Turkcell’liler, 5 günlük bayram tatili boyunca yurt dışıyla yaklaşık 6 milyon dakika konuştu. Türkiye’deki Turkcell’liler en çok Almanya, Suudi Arabistan, KKTC, Yunanistan ve Afganistan’ı ararken, yurt dışında bulunan Turkcell’liler ise Türkiye’yi en çok Suudi Arabistan, Yunanistan, İtalya, Fransa ve Almanya’dan aradı. Türkiye’nin en çok tercih edilen müzik platformu fizy de ise bayram boyunca yaklaşık 93 milyon 346 bin adet şarkıyı dinlendi. Yaz Klasikleri ve Yaz Havası listeleri ise fizy’nin en çok dinlenen listeleri oldu.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com