Erzincan Medya
25° Erzincan

Erzincan

25°

Erzincan

Cuma

28°/ 16°

Cumartesi

30°/ 15°

Pazar

33°/ 19°

Pazartesi

30°/ 17°

Salı

29°/ 16°

Çarşamba

29°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

SMA (Spina Müsküler Atrofi) ve TALASEMİ (Akdeniz Anemisi) farkındalığı anlatıldı

Yayınlanma:
ABONE OL
SMA (Spina Müsküler Atrofi) ve TALASEMİ (Akdeniz Anemisi) farkındalığı anlatıldı

SMA (Spina Müsküler Atrofi) ve TALASEMİ (Akdeniz Anemisi) farkındalığı kapsamında Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri ÇEKÜS Birimi tarafından stant açılarak bilgilendirme yapıldı.

Erzincan Belediyesi’nde açılan stantı ziyaret eden vatandaşlara broşür ve kitapçık dağıtılarak, bilgilendirmeler yapıldı.
Talasemi ve orak hücre anemisi başta olmak üzere kalıtsal kan hastalıkları ülkemizde ve dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması, genetik geçişli bir hastalık olan Talasemi’nin görülme sıklığını arttırmakta, her yıl yüzlerce hastalıklı çocuk dünyaya gelmekte, aileler ve toplum maddi manevi zarara uğramaktadır. Talasemi taşıyıcılarının büyük çoğunluğu bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler. Ancak Talasemi hastası bir çocuk sahibi olduklarında ya da özel kan testi yaptırdıklarında öğrenirler.

Talasemi önlenebilir bir hastalıktır. Talaseminin önlenmesi için akraba evliliklerinden kaçınmalı, evlilik öncesi tarama testlerini ücretsiz olarak bağlı oldukları aile sağlığı merkezlerinde yaptırarak, sağlık kontrollerinden geçmeli, eğer çiftlerin her ikisi de talasemi taşıyıcısı ise çocuk sahibi olmadan önce mutlaka yetkili merkezlerden genetik danışmanlık alarak doğum öncesi gerekli testlerini yaptırmalıdırlar.
Spinal Musküler Atrofi (SMA); vücutta istemli kasların kuvvetsizliğine ve atrofisine (erimesine) yol açan kalıtsal, nöromusküler bir grup hastalığa verilen addır. Hastalığın günümüzde kesin tedavisi olmayıp ömür boyu palyatif bakım gerektirmekte, aile ve toplum üzerinde maddi / manevi ciddi yük oluşturmaktadır. Bu hastalığın önlenmesinde en önemli adım, evlilik öncesi çiftlerin taşıyıcılık testinden geçmesi ve her ikisi de taşıyıcı olan çiftlerin belirlenerek çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlıktan ve sağlıklı çocuk sahibi olmak için sunulan hizmetlerden yararlanmaları yoluyla yeni hasta doğumunun engellenmesidir.
Bu kapsamda İlimizde SMA hastalığının önlenmesine yönelik, evlilik öncesinde ve isteğe bağlı tüm çiftlerin taşıyıcılık testi ücretsiz olarak bağlı oldukları aile sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com