banner293

banner292

OEDAŞ, Aizanoi Antik Kenti'nde tarihi aydınlatıyor

OEDAŞ, geçtiğimiz aralık ayında 2,1 metre yüksekliğe sahip tek parça bir erkek heykelinin gün yüzüne çıktığı yeni keşiflerle heyecan yaratan Aizanoi Antik Kenti'nde altyapı ve aydınlatma çalışmalarını tamamladı.

ŞİRKET 23.01.2023, 14:34 Erzincan Medya
OEDAŞ, Aizanoi Antik Kenti'nde tarihi aydınlatıyor

Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ OEDAŞ, geçtiğimiz aralık ayında 2,1 metre yüksekliğe sahip tek parça bir erkek heykelinin gün yüzüne çıktığı yeni keşiflerle heyecan yaratan Aizanoi Antik Kenti'nde altyapı ve aydınlatma çalışmalarını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, OEDAŞ, gerçekleştirdiği şebeke yatırımları ve altyapı çalışmalarıyla faaliyet gösterdiği bölgenin elektrik arzını sağlarken, bölgenin tarihi ve kültürel mirasının korunması için yapılan çalışmalarda aktif rol üstleniyor.

Bu kapsamda, son olarak Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve tarihi 5000 yıl öncesine dayanan Aizanoi Antik Kenti'nde 2018'den bu yana sürdürdüğü çalışmaların 3. etabını tamamladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, bölgenin turizme kazandırılması hedefiyle altyapının yenilendiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

' Tarihi kalıntıların bulunduğu bu bölgede bugüne kadar Anıtlar Kurulu ve Kazı Heyeti Başkanlığı’nın verdiği izinler çerçevesinde kısmi iyileştirme ve çevre yolu aydınlatma çalışmaları gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl Kütahya Valiliği'nin öncülüğünde bu eşsiz bölgenin turizme kazandırılması hedefiyle altyapı tesislerinin yenilenmesi için gerekli izinler alındıktan sonra çalışmalarımıza başladık. Uzun yıllardır hem bu bölgede hem de Frig Vadisi'nde benzer çalışmalar gerçekleştirdiğimiz için bu konuda tecrübeliyiz. Son derece titiz ve meşakkatli bir çalışma sonucunda üç bin metreküp kanal kazısı yaptığımız bölgedeki havai hatları yer altına aldık ve bölgeyi enerjilendiren trafoyu güçlendirdik. Bölgedeki turizm çalışmalarına da elverişli bir ortam sağlanması için aydınlatma direklerinde görünüm ve tasarruf açısından avantajlı LED armatürler kullandık.'

Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ), Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinde elektrik dağıtım hizmeti veriyor.

Yorumlar (0)