Erzincan Medya
22° Erzincan

Erzincan

22°

Erzincan

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

21°/ 13°

Pazartesi

22°/ 12°

Salı

23°/ 12°

Çarşamba

27°/ 15°

Perşembe

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Sıfır Atık Projesi Eğitimleri Sürüyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Sıfır Atık Projesi Eğitimleri Sürüyor

Erzincan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü personelleri tarafından Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personellerine yönelik “Sıfır Atık Projesi” eğitimi verildi.

“Sıfır Atık” projesi ile kurumlar bünyesinde israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanması hedefleniyor. Bu kapsamda İl Müdürlüğü personellerince Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü İl Müdürlüğü personellerine Sıfır Atık Projesi, Geri Dönüşümün Önemi ve Sıfır Atık Belgelendirme süreci hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

HEDEF SIFIR ATIK SIFIR KAYIP

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertaraf hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden oluyor. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklar üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarla artan ihtiyaçlara yetişilememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkıyor. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediyeler genelinde yaygınlaştırılıyor.

SIFIR ATIK YAKLAŞIMININ ESAS ALINMASI İLE SAĞLANACAK AVANTAJLAR

Sıfır atık yaklaşımında sağlanacak avantajlar şu şekilde ele alınıyor; “Verimliliğin artması, Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması, İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması, Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,  Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması, Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır..

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com