Tarih kokulu Birgi Köyüne nasıl gidilir kısaca açıkladık. Emsalsiz köyü keşfetmek adına sizlerde yola çıkabilirsiniz. İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı bilgi köyü geçmiş tarihten bu yana günümüze kadar varlığını koruyabilmiş ve şimdilerde pek çok turistin uğrak mekanı olmuştur. Birgi köyüne karayolu konusunda otobüsle araçla rahatlıkla gitmek mümkündür. Ulaşım sıkıntısı olmayan Birgi Köyü, Ödemiş ilçesinde yer alan ve araçla kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bir alandır. Aynı zamanda otobüs yolculuğu yaparak da yine bilgi köyüne kolaylıkla ulaşım sağlanır. Birgi köyü bağlı olduğu ilçesi Ödemiş’e olan uzaklığı 9 kilometredir. İzmir Ödemiş arasındaki mesafe ise 112 kilometredir. Selçuklu’dan Günümüze Birgi Köyüne Nasıl Gidilir diye bahsedecek olursak otobüs bileti satın alarak Manisa'ya otobüsle gidebilirsiniz. Buradan da Birgi Köyü'ne taksi ya da araç kiralama hizmetlerini kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Uçak bileti aracılığı ile İzmir’e ulaşanlar dilerse alternatif olarak, Selçuklu'dan İzmir'e otobüsle gitmek ve oradan Birgi Köyü'ne transfer yapabilirler.

Doğa Harikası Birgi Köyü

Birgi Köyü bir yandan doğa harikası bir alan olduğu için pek çok kişi tarafından bu yeşilliği ile dikkat çektiği için turistlerin uğradığı bir alandır. Yeşil alanların fazlasıyla bulunduğu Birgi Köyünde tamamen doğal rahatlıkla yürüyüş yapabilecek ve sakin huzurlu bir ortam bulunuyor.  Günlük bir şekilde taze sütlerin saldığı pek çok alanı bulunuyor. Geçmiş tarihten bu yana değişmeden dokusu korunabilmiş olan köy şimdilerde ziyaretçi sayısı çok yoğun olan bir alan olduğu için özellikle köyde bulunan kişiler ticarete yoğunlaşmıştır. Birgi Köyünde çok sayıda ceviz ve Çınar ağacı bulunduğu için bu doğal güzelliklere sıklıkla rastlamak mümkün oluyor. Yaz ve kış fark etmeksizin her mevsim ziyaretçi alan bilgi köyü özellikle yaz mevsimlerinde pek çok turistin ziyaret ettiği bir alandır.

Birgi Köyünde Nerede Kalınır?

Birgi köyü turistlerin sık ziyaret ettiği Bir köy olduğu için özellikle kalınabilecek pek çok otel pansiyon motel gibi konaklama alanları bulunuyor. Aynı zamanda tarihi konaklama alanları da bulunduğu için daha kültürel alanları seven kişiler burayı tercih edebilir. Karayolu ile kolaylıkla uğraşım sağlanabilen bilgi köyünde kalınabilecek Yer sıkıntısı olmadığı için bütün turistler kendine uygun konforlu bir alanı rahatlıkla burada bulabilir.

Birgi köyü pek çok tarihi Aynı zamanda doğal alanları ile konaklama alanın geniş olduğu ve ziyaretçi sayısının oldukça yoğun olduğu bir köydür. Ayrıca burada rahatlıkla alınabilecek pek çok hediyelik eşyaya sahip olmak da mümkün. Çünkü hem yerli hem yabancı ziyaret sayısı fazla olduğu için Bu doğrultuda köy halkı genellikle ticarete yönelik pek çok hediyelik eşya gibi işlerle ilgileniyor.

Birgi Köyünde Ne Yenir?

Birgi, lezzet seçeneği olarak da geniş kapsamlı ve her damağa hitap eden birbirinden farklı pek çok lezzeti bir arada sunuyor. Birgi köyü denince ilk akla gelen incir peksimet ve Bergama tulumudur. Bir yandan ceviz ağacının sıklığı nedeniyle ceviz ve kestanelerde bu köyde meşhur olan ve en çok tercih edilen lezzetler arasında yer alıyor. Özellikle sonbaharda ziyaret ettiyseniz eğer mutlaka burada yer alan kestane ve cevizin hasat dönemine denk gelmek mümkün. Birbirinden farklı lezzetleri ile konaklamada sıkıntı yaşamadan ve yemek açısından sorun yaşamadan en güzel lezzetleri burada tatil yaparken tadabilirsiniz.

Birgi Köyünde Gezilecek Alanlar

Birgi Köyü tarihi dokusu doğal güzellikleri ile bir arada bulundurduğu için gezilebilecek pek çok alanı daha bulunduruyor.

Asırlık Evler

Birgi Köyünde özellikle geçmiş tarihe dayanan evleri seven kişiler bu duruma sıklıkla rastlayabilir. Köye adım atar atmaz direkt göze hitap eden bu asırlık evler hoş mimarisi ve günümüze kadar korunabilmiş olması ile ön plana çıkıyor.

Çakırağa Konağı

1761 yılında inşa edilen Çakırağa Konağı, 19 yüzyıla ait olan ahşap izleri ile birlikte hem tarihi hem güzel mimari yapıyı bir arada bulunduran oldukça güzel bir konaktır. Çok sayıda odası bulunan Çakırağa Konağı’nda Aynı zamanda iki farklı giriş kapısı da bulunuyor. 1700’lü yıllardan bu yana varlığını ve dokusunu korumaya devam eden Konak pek çok turistin sıklıkla ziyaret ettiği alanlardan biridir.

Aydınoğlu Hamamı

Net tarihi bilinmese de 1300’lü yıllarda yapıldığı bilinen Aydınoğlu hamama o yıllardan bu yana varlığını halen koruyabilmiş ve tarihi farklı dokusu ile pek çok turistin en çok ilgisini çeken hamamlardan biridir.

Aydınoğlu Mehmet Bey Camii

1300’lü yıllarda bölgeye hükmeden Aydınoğullarına ait olan Aydınoğlu Mehmet Bey Camii günümüze kadar halen varlığını koruyabilmiştir. Ayrıca o dönemlerde yaşamış Mehmet Bey ve 3 oğlunun mezarları da yine bu cami ve türbede yer alıyor. Selçuklu döneminin mimari izlerini taşıyan Aydınoğlu Mehmet bey camii pek çok kişi tarafından ziyaret edilen ve tarihi dokusu ile ilgi çeken camilerden biridir.

Birgi Köyünde Neler Yapılır?

Birgi Köyünde gezilebilecek yerler fazla olduğu için güzel bir doğa yürüyüşü ile bu tarihi alanları gezebilmek ve görmek mümkündür. Ceviz ve peksimet gibi kestane gibi lezzetlerinden rahatlıkla tadabilirsiniz. Sakin ve huzurlu bir tatil için her zaman ve her mevsim rahatlıkla tercih edilebilir. Kalabalık olmayan bir nüfusa sahip olan köy genellikle ziyaretçi sayısı ile daha yoğunlaştığı için turistlerin daha sık ziyaret ettiği alandır.