Şehri Erzincan da 5 yıl aradan sonra yeniden seçim atmosferi yaşanmaya başlandı.

Bu dönemde tanıdığımız adayların yanı sıra, daha çok medya aracılığıyla tanıdığımız, 3 dönem Şişli belediye başkanlığı ve SHP den 18. Dönem milletvekilliği yapan Sayın Mustafa Sarıgül de var.

Sarıgül şehrimizde CHP nin 1 sıra milletvekili adayı. Kendisi Erzincan’ın iliç kazasında doğmuş ve altı yaşındayken İstanbul’a göç etmiş bir ailenin çocuğu.

Mustafa Sarıgül, siyasi hayatını hep sol partiler içerisinde sürdürmüş, oldukça hareketli siyasi süreçler yaşamış bir portredir. Partiden ihraç, istifa, yeni parti kurma gibi süreçlerle adını tüm Türkiye’ye duyuran sıra dışı marjinal bir kişiliğe sahiptir.

CHP içerisinde dini değerleriyle tanınan ve ibadetlerini yerine getiren, camilere ve cem evlerine yakın olan, benim hatırladığım kadarıyla Erzincan’ın alevi olmayan ilk CHP birinci sıra Milletvekili adayıdır.

Sarıgül’ün yanında ikinci aday İyi partiden Dr. Ufuk Aktaş olarak belirlenmiştir. Onunda şehrimize sağlık alanında çok önemli hizmetleri dokunmuştur. Sevilen sayılan bir insan olan Dr. Ufuk Aktaş, CHP listesinden ikinci sıra adayı olarak gösterilmiştir.

İlimizin MHP adayları ise rahmetli Mihrali Aksu’nun oğlu Cemil Yavuz Aksu ve 9 yıldır ilimizde Milli Eğitim Müdürlüğü yapmış olan Aziz Gün beyefendi olmuştur.

MHP Erzincan Milletvekili adayları diğer parti adaylarından yaklaşık bir hafta önce seçim çalışmalarını başlattılar. Şehrimizin iki önemli siması olan MHP adayları, başta milliyetçi taban olmak üzere HDP hariç, her görüşten seçmenin oyunu alabilmek için mücadele edeceklerdir.

İlimizin Ak Parti Milletvekili adayları birçok Erzincanlının tanıdığı isimlerdir. Yeniden Erzincan Ak Parti birinci sıra Milletvekili adayı olmayı başaran Ak Parti 27. Dönem Milletvekili Sayın Süleyman Karaman, ikinci sıra Milletvekili adayı olmayı başaran ise iki dönemdir Erzincan Ak Parti İl Başkanlığını yürüten Sayın Mehmet Cavit Şireci dir.. 

Süleyman bey geçtiğimiz dönem Ak Partiden milletvekili olarak seçilmiş, milletvekilliği süresince Erzincan’a sürekli gelerek, şehrin sorunlarıyla ilgilenmiş, halkın isteklerini yerine getirmek için durmadan çaba sarf etmiş, pandemi süreçleri dahil zorlu anlarda şehrini yalnız bırakmamış,, değerli bir hemşerimizdir.

Mehmet Cavit Şireci, Ak parti de farklı görevler üstlenmiş, bir dönem belediye başkan yardımcılığı da yapmış, iki dönemdir Ak Parti il başkanlığını sürdüren şehrimizin tanınmış bir simasıdır.

Ben buradan tüm adaylara başarılar diliyor, şehrimiz için bu sürecin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Sarıgül’ün Erzincan’a girişi bence çok profesyoneleydi. Arkasında deneyimli ve profesyonel bir ekip olduğu her halinden belli oluyordu.

Bir milletvekilinden daha çok, CHP nin genel başkanı gibi otobüs içerisinde, Türkiye’m müziği eşliğinde halkı selamlayarak şehre girdi, aynı Binali Yıldırım beyin ilk Erzincan Milletvekilliği adaylığında ki gibi.

Sarıgül bulunduğu her ortamda farkını fark ettiren medyatik bir siyasetçi özelliğini, Erzincan da ki seçim çalışmaları süresince devam ettireceğini, bu başlangıç hareketleriyle hissettirdi.

Bakalım bu marjinal farklılıklar 14 mayısta sandığa nasıl yansıyacak hepimiz bekleyip göreceğiz. Ama şurası bir gerçek ki, bu seçim 3 parti arasında başa baş bir mücadeleye dönüşecektir. 

Adayların şehre girişlerindeki araçlarla karşılama sayısına bakıldığında ise en kalabalık karşılama Ak Partililerin yaptıkları karşılamaydı.

Uzun araç konvoyları oluşturarak, şehrin yaklaşık 10 km batısından Ak Parti il başkanlığına kadar milletvekilleri adayları Süleyman Karaman ve Mehmet Cavit Şireci’ye eşlik eden Ak Partili vatandaşlar, Ak Parti önünde milletvekili adaylarının selamlama konuşmalarını dinleyerek, büyük bir tezahüratla alkışladılar. 

Propaganda sürecinin çok kısa olduğu bu seçim çalışmalarında, daha hızlı bir şekilde halka ulaşarak kendilerini en iyi şekilde anlatan adaylar, daha avantajlı olacaklardır.

Kim ki bu seçimde milletvekili olmayı çantada keklik olarak görür ve rehavete kapılırsa, o kaybeder.

Bunun içindir ki daha profesyonel ekiplerle çalışanlar içten ve sade duygularla vatandaşın yüreğine dokunmayı başaranlar, çok yönlü düşünce yönetimini sahada kolayca uygulayabilenler, başarıya daha yakın olacaklar.

Zamanın kısalığı nedeniyle, zamanı zamanında kullanarak, Ortak akıl ve tecrübe merkezli gayret gösterenler, daha çok puan toplayacaklardır.

Oldukça kısa süre içerisinde adayların performansları, beden dilleri ve yüreğe dokunabilme hassasiyetleri ile yeni şeyler söyleme kabiliyetleri, seçimleri etkileyecektir.

Seçim öncesi kararsız seçmen profilinde olanlar, daha çok önceki seçimlerde Ak Partiye oy vermiş seçmen kitlesi olarak görülüyor. Ak parti seçim gününe kadar bu kararsız seçmenleri, Erzincan da tekrar kazanamaz ise sıkıntılar yaşayabilir.

Tüm Türkiye de olduğu gibi ilimizde de, Cumhurbaşkanlığında Reise, milletvekili seçimlerinde başka bir partiye oyumu vereceğim diyen, daha önce Ak Partiye oy vermiş insanlar var ve bunların sayıları asla  küçümsenmemeli..

Çünkü öyle bir dönemki bu dönem, bırakın bir oyu, her partinin yarım oya bile ihtiyacı var.

SİNERJİ ( DAĞLAR KADAR BÜYÜK ENERJİ)

Bu seçim çalışmalarında en önemli kavram sinerji olacaktır. Parti içi kısır çekişmeler, geçmişte yaşanan olumsuzluklar unutulmalı, parti teşkilatlarının birlikte yol haritaları oluşturarak, enerjilerini dağlar kadar büyük enerji olan sinerjiye çevirmeleri, Erzincan da ki başarı çizgilerini oluşturacaktır.

İNNOVASYON ( SIRA DIŞI, FAYDA PAYDALI PROJELER)

Adaylar ilk defa Erzincanlıya duyuracakları, şehre sıra dışı faydalar sunacak projelerini, Erzincan halkının yüreklerine dokunarak anlatabilirlerse, yani innovasyonu geçekleştirirlerse, bu çalışmalar, kararsız seçmenlerin bir kısmını müspet etkileyebilir.

Bir daha söylüyorum bu seçimde ki en önemli seçmen portresi, Türkiye siyasetinde yaşanan gelişmeleri sürekli yakından takip eden ve hala kararını net olarak veremeyen kararsız seçmendir.

Bu seçimde özellikle sağ seçmenin aklı çok karışık. Aklı karışık olan seçmenler hangi adreslere meylederlerse onlar kazanır.  İlimizde ki kararsız seçmenlerin sayıları şehrimizin seçim sonuçlarını etkileyecek kadar yüksek düzeydedir.

Seçim gününe kadar kimler bu kararsız seçmenlere daha erken ulaşır, kimler fikirlerini, projelerini daha anlaşılır ve inandırıcı şekilde anlatır ve ikna edebilirlerse, onlar daha avantajlı olacaktır.

Ben buradan, Şehrimizdeki tüm partilerin milletvekili adaylarına başarılar diliyor, bu seçim sürecinin, şehrimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını, kazasız belasız, kavgasız gürültüsüz bir şekilde sonuçlanmasını temenni ediyorum.

Herkesin bir oyu var ama o bir oy, insanın namusu ve şerefi kadar değerli bir oy. Bizler çok değerli olan oyumuzu kullanana kadar, bu şehirde süregelen kardeşlik ortamını sürdürmeli, çirkin siyasi manevralar yaparak huzurumuzu bozmamalıyız.

Güzelliklerle dolu, canlı ve kardeşçe duyguların yaşandığı bir seçim sürecini birlikte yaşamak dileğiyle, tüm Erzincanlıları sağduyulu olamaya davet ediyorum.

Seçimi kim kazanacak sorusuna ise; tabi ki sağduyu kazanacak diyor ve seçimi kazanacak sağduyuyu şöyle tarif ediyorum.

SEÇİMİ KAZANACAK SAĞDUYU

Halkımızın gönlünde yer tutan,

Demokrasiyi vesayete kurban etmeyen,

Milli ve manevi değerlere saygılı,
Cumhuriyet ilkelerine bağlı,
Vatanı mukaddes bilen,

Sınırlarında güven telkin eden,

Kendi harp sanayisini geliştirerek dünyaya gözdağı veren,

Güçlü devlet, milli iktidar sloganını kendine ilke edinen

Sağduyu kazanacaktır bu seçimi.

Saygılarımla…