Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Perşembe

26°/ 15°

Cuma

28°/ 15°

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

26°/ 13°

Pazartesi

28°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Sarıgül, DSİ su kaynaklarımızı mı yoksa yabancı sermayeyi mi koruyor?

Yayınlanma:
ABONE OL
Sarıgül, DSİ su kaynaklarımızı mı yoksa yabancı sermayeyi mi koruyor?

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, ‘DSİ’ye soracağım: DSİ, su kaynaklarımızı mı yoksa yabancı sermayeyi mi koruyor?’ dedi.

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç’te meydana gelen maden faciasını araştırmak üzere kurulan meclis araştırma komisyonunun toplantısına ilişkin açıklamada bulundu.

Sarıgül, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ‘Komisyon olarak şu ana kadar yaklaşık 35 saat süren toplantılar yaptık.800 sayfadan fazla tutanak oluştu.
Bugün iki oturum halinde toplantı yapacağız. Önce Devlet Su İşlerini (DSİ) dinleyeceğiz. Devlet Su İşlerine, Fırat Nehrine 400 metre mesafedeki bu maden için neden ‘su havzası yoktur’ şeklinde bir görüş bildirdiğini soracağız.
DSİ, su kaynaklarımızı koruyor, yabancı sermayeyi mi koruyor.
Bölgedeki su kirliliğine ilişkin bilgiler alacağız. Ne gibi tedbirler alındı bunları öğreneceğiz.
İkinci oturumda AFAD’ı dinleyeceğiz. Yaptıkları arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verecekler.
Ben facianın ilk saatlerinde oradaydım. Tüm kurumlar canla başla çalıştılar. Ancak ilk anda ne yapacaklarını, nasıl müdahale edeceklerini bilemez haldeydiler.
Bu durum benim hep söylediğim Deprem ve Doğal Afetler Bakanlığı kurulmasının neden gerektiğini gözler önüne serdi. Bir genel müdürlükle bu işlerin altından kalkamayız.
Acaba dünyanın başka bir ülkesinde buna benzer bir faciada göçen toprağın taşınmasını beklemeden arama çalışmalarında kullanılan bir teknoloji, bir araç var mı? Ben bunu öğrenmek istiyorum.
Yarın da Erzincan’da iki günlük incelemelerimiz olacak.
Önce valilik bir bilgilendirme yapacak. Ardından İliç’e geçeceğiz. Oradaki kriz merkezinde detaylı bilgiler alacağız. Sonra maden ocağını inceleyeceğiz. Yetkililerden, işçilerimizden bilgi alacağız. Toprak altında kalan işçilerimizin yakınları ile görüşeceğiz.’ Dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com