Son dönemlerde adı sıklıkla duyulan aloevera jeli, özellikle kozmetik ürünlerde önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda bu jel, aloevera bitkisinden kolaylıkla elde edilebilen ve evlerde de rahatlıkla kullanılabilecek olan bir bitkidir. Hazır şekilde krem ya da jel olarak almanın dışında, hem evinizde saksı bitkisi olarak bulundurabilir hem de bu mucizevi jelin faydalarından kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Bakımı ve yetiştirmesi de oldukça kolay olan aloevera, son dönemlerde evlerde tercih edilen saksı bitkileri arasında yer almaya başladı. İşte alovera jelinin faydaları

·         Antibakteriyel özelliği sayesinde zararlı bileşenlerin temizlenmesini sağlar.

·         Yara ve yanıkların iyileşmesi için kullanılır.

·         Diş eti hastalıkları, diş plakları gibi sorunlarda faydası gözlemlenmiştir.

·         Bağırsakların çalışmasını sağlayarak sindirim problemlerini ve kabızlığı azaltır.

Karaciğerinizi Koruyun Karaciğerinizi Koruyun

Son derece yararlı olan aloevera jelini saksıda yetiştirip kullanmak da oldukça kolaydır. Uzayan yapraklarından bir parça koparmanız ve keskin bir bıçak yardımı ile içini açmanız yeterli olacaktır. Ardından yapraklarının arasında yer alan jeli alarak dilediğiniz bölgede kullanabilirsiniz.

Aloevera jeli, cildi hassas olanlarda çok nadir de olsa kaşınma ve kızarıklık gibi yan etkilere sebep olabilir. Bu yüzden özellikle hassas ciltli olanların önce küçük bir bölgede deneme yapmaları tavsiye edilir. Aynı şekilde alovera suyunun da çeşitli yan etkileri olabilir. Aşırı tüketim bu yüzden tavsiye edilmez. Derin yanıklarda ve aşırı kanamalarda da direkt olarak aloevera uygulamadan önce doktora görünmekte fayda olacaktır.

Aloevera Suyunun Besin Değerleri

Aloevera bitkisi besin değerleri açısından da oldukça zengindir. İçerisinde folik asit, kalsiyum, beta karoten, magnezyum ve A, E ve C vitaminleri barındırır. Dolayısıyla bağışıklığın gelişmesinde, hastalıkların önlenmesinde ve kronik hastalıkların oluşma riskinin azaltılmasında ciddi rol oynar. Bu yüzden aşırıya kaçmamak kaydıyla alovera suyu da tüketilebilir.

Aloevera Nereden Alınır?

Aloevera bitkisini almak ve evde yetiştirmek isteyenler “Aloevera nereden alınır?” sorusunun cevabının merak ederler. Alovera saksı bitkisini almak için herhangi bir çiçekçiye, büyük süpermarketlere ya da internet sitelerine başvurabilirsiniz. Küçük alıp kendiniz büyütebileceğiniz gibi hazır olarak daha büyük olanlarını da tercih edebilirsiniz. Bakımı kolay olduğu için uzun ömürlü olarak da bakılabilen bir bitkidir.